Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ülkemizde gelişmekte olan ve son yıllarda büyük bir ilerleme gösteren havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu yönetici ve teknik personelin yetiştirilmesi amacıyla 25 Mart 2005 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi’nde kurulmuştur.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Uçak Eelektrik Elektronik ve Uçak Gövde Motor Bölümü olmak üzere üç bölümden oluşan lisans programları mevcuttur ve bir yıl da İngilizce hazırlık okutulmaktadır.

2012-2013 yılı itibariyle Havacılık Bilimleri ve Teknolojileri ABD'da yüksek lisans eğitimi verilmektedir.

2005 yılından bu yana eğitim veren Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu , 16.02.2015 tarihli Bakanlar kurulu kararı ile 09.03.2015 tarih ve 29290 sayıllı resmi gazetede yayınlanarak kapatılmış; yine aynı tarihli Bakanlar kurulu kararı ile Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı “Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi” kurulmuştur.


Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü

Elektrik-Elektroniği konusunda eğitim veren uzman kadro bulunmaktadır. Bölümümüzdeki ders içerUçak Elektrik-Elektronik Bakım Bölümü SHY-PART147 yetkisine sahiptir. Bölümde havacılık Eliği EASA PART-66 kriterlerini kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Eğitimleri desteklemek amacıyla Elektrik Laboratuvarı, Gövde Laboratuvarı, Motor Laboratuvarı, Elektrik Makinaları Laboratuvarı, Bilgisayar destekli eğitim laboratuvarı ve CESSNA172 ve AIRBUS A320 simülatörleri bulunmaktadır. Bölümde Lisans dersleri yanında Yükseklisans programı da yürütülmekte ve sektörün ihtiyacı olan mesleki eğitimler verilmektedir. Uygulamaya yönelik bazı derslerde THY Teknik, MNG Teknik, Mytechnic gibi EASA veya SHY/PART-145 yetkisine sahip uçak bakım kuruluşları tesislerinden yararlanılmaktadır. Mezunlarımız; Türk Hava Yolları, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile özel havayolu bakım merkezleri ve diğer havacılık şirketlerinde çalışmaktadırlar.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü SHY-147 yetkisini almak için çalışmalarına devam etmektedir.. Bölümümüzdeki ders içeriği EASA PART-66 kriterlerini kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Eğitimleri desteklemek amacıyla Gövde Laboratuvarı, Motor Laboratuvarı, Elektrik Laboratuvarı, Elektrik Makinaları Laboratuvarı, Bilgisayar destekli eğitim laboratuvarı ve CESSNA172 ve AIRBUS A320 simülatörleri bulunmaktadır. Bölümde Lisans dersleri yanında Yükseklisans programı da yürütülmekte ve sektörün ihtiyacı olan mesleki eğitimler verilmektedir. Uygulamaya yönelik bazı derslerde THY Teknik, Turkish HABOM, Mytechnic gibi EASA veya SHY/PART-145 yetkisine sahip uçak bakım kuruluşları tesislerinden yararlanılmaktadır. Mezunlarımız; Türk Hava Yolları, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile özel havayolu bakım merkezleri ve diğer havacılık şirketlerinde çalışmaktadırlar.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü havaalanlarında ve havayolu şirketlerinde çalışacak olan geleceğin yöneticilerini yetiştirmek amacı ile 2005 yılından beri lisans eğitimi vermektedir. Hava ve havacılık yönetimi temel bilgisine sahip mezunlar yetiştiren bölümde işletmecilik dersleri ve temel havacılık dersleri eşgüdümlü verilmektedir. Bölüm iki lisans programı (örgün öğretim-gündüz ve ikinci öğretim-akşam) ve sektörden gelen talep doğrultusunda eğitim kursları yürütmektedir. Bölümün iş dünyası ile kurmuş olduğu yakın iş birlikleri öğrencilerin mezuniyet öncesi iş hayatı ile tanışmasına fırsat yaratmaktadır.

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors