Haberler

KÖGEM, Gelişmiş Teknolojik İmkanlarla Faaliyetlerini Sürdürüyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çalışmalar gerçekleştiren Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, tıp alanlarında evrensel etik kurallar çerçevesinde araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Kök hücre ve gen tedavileri ile ilgili çalışmalar yapabilecek bilim insanı yetiştirmeyi amaçlayan KÖGEM, uluslararası düzeyde kurslar vererek kök hücre ve hücresel tedavi konularında verilen eğitimleri de yaygınlaştırıyor.

"KOÜ KÖGEM, Türkiye'nin İlk Kök Hücre Merkezi Unvanına Sahip"

Türkiye'nin ilk kök hücre merkezi olarak 7 labaratuvarla hizmet veren KÖGEM'in çalışmalarına dair bilgi aktaran KÖGEM Müdürü Doç. Dr. Yusufhan Yazır, "2006 yılında kuruluş faaliyetlerine başlayan araştırma merkezimiz Türkiye'nin ilk kök hücre merkezi olarak 2007 yılında aktif olarak çalışmalarına başlamıştır. Merkezde 5 öğretim üyesi, 6 doktora, 6 yüksek lisans öğrencisi ve 2 teknisyen çalışmaktadır." dedi.

"Moleküler Tıp Alanında Hazırlanan Projemiz TÜBİTAK'tan Destek Buldu"

KÖGEM'in giderek geliştiğini belirten Doç. Dr. Yusufhan Yazır, merkezde kök hücre temelli tedaviler kapsamında diyabet başta olmak üzere metabolik hastalıklar, nöral hastalıklar, kanser kök hücresi ve doku mühendisliği alanlarında çalışmalar yapıldığını kaydetti. Kök hücre ve hücresel tedavilerini, gen tedavilerini misyon edinerek araştırmalar yapıldığını kaydeden Yazır, yenileyici ve onarıcı tıp alanlarında evrensel etik kuralları çerçevesinde tedavi yollarının bulunduğunu ifade etti. Moleküler tıp alanında hazırlanan bir projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunduğunu belirten Yazır, "Projemiz, TÜBİTAK'ın ülkemiz için öncelikli alanlarda 2,5 milyon TL'ye kadar desteklediği 1003 projeleri kapsamında başvuran yüzlerce proje arasından ilk elemede seçilen 72 proje arasında, ikinci elemede ise seçilen 8 üniversiteden 11 proje arasına girmiştir. Bu kaynağı üniversitemize kazandırmak bizim adımıza da oldukça önemli ve sevindirici oldu." açıklamasında bulundu.

Projede genetik tabanlı bir kas hastalığı olan spinal müsküler distrofide ilk kez bir hayvan modelinin oluşturularak yeni bir teknoloji aracılığıyla tedavilerin amaçlandığını söyleyen Yazır, "Bunun dışında yine TÜBİTAK 2017 yılı 1. dönemi için öncelikli alanlarda açılan diyabet ve metabolik hastalıklar çağrı alanında bir proje hazırlayarak başvuruda bulunduk." dedi.

"Kurslarımızla 500'ün Üzerinde Bilim İnsanı Yetiştirdik"

Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren KÖGEM'de çeşitli kurslar verildiğini de belirten Doç. Dr. Yusufhan Yazır, merkezin kuruluş tarihinden itibaren 30'a yakın kurs, kongre ve sempozyum düzenleyerek 500'ün üzerinde bilim insanı yetiştirildiğini kaydetti. Birçok birimle ortak çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Yazır, "SEM, TTO ve Tıp Fakültesi gibi birimlerle ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Hazırladığımız projeler her sene özellikle TÜBİTAK tarafından destek bulmakta ve öğrencilerimizi de burslarla desteklemekteyiz." ifadelerini kullandı.

Tıp Fakültesi bünyesinde faaliyet gerçekleştiren Deneysel Tıp Araştırma Birimi ile ortaklaşa yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı destekli bir proje oluşturulduğunu da belirten Doç. Dr. Yusufhan Yazır, "Kalkınma Bakanlığı'ndan yaklaşık 10 milyon TL'nin üzerinde bir yatırım desteği aldık. Bu proje kapsamında merkezimizi bir üst seviyeye taşıyacak olan insanda kullanılan kök hücre ve benzeri ürünler üretimini sağlayacak GMP laboratuvarı kuracağız. O zaman merkezimizin isminde bulunan uygulama kısmını da hayata geçirmiş olacağız." diye donuştu.

"Rektörümüz Yaptığımız Çalışmalarda Bize Hep Destek Oldu"

Yeni projelerle birlikte daha gelişmiş düzeyde hizmet verme imkanına ulaşılacağını söyleyen Doç. Dr. Yusufhan Yazır, "Burada belirtmek isterim ki Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü hocamızın bizlere verdiği destek olmasa bütün bunları yapabilmek kesinlikle mümkün olmazdı. Hocamıza sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür etmek isterim." açıklamasında bulundu.


Haber: Helin Kaya (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors