Haberler

KOÜ'de Gaucher Hastalığı Konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Endoskopi Ünitesi Toplantı Salonu'nda bugün (11.04.2017) "Gaucher Hastalığı Tanı ve Tedavi Yöntemi" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Demir katıldı.

Her yaşta ortaya çıkabilen bir lipid depo hastalığı olan Gaucher hastalığı, hücrelerdeki bazı yağların atılımını sağlayan glukoserebrozidaz enziminin eksikliğiyle ortaya çıkıyor.

Enzim eksikliğiyle Dalak, Karaciğer, Akciğer, Böbrek, Kemik iliği, Beyin gibi iç organlarda Depolanan yağ, vücuttaki organların işlevlerini yerine getirmesine engel olup, organların büyümesine ve kemikte ağrıya neden oluyor. Hastalığın ilerlediği durumlarda enfeksiyona karşı daha fazla hassasiyet oluşuyor.

Gaucher hastalığının, güvenli ve etkin tedavisi olan genetik bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, hastalığın patofizyolojisi, patogenezi ile ilgili bilgiler verdi. Hastalığın üç tipi olduğunu aktaran Prof. Dr. Demir, en sık görülen tip 1 Gaucher hastalığının, erişkinlerde göründüğünü sözlerine ekledi.

Tip 1 Gaucher hastalığının dalak-karaciğer büyümesi, iskelet sistemindeki bozukluklar, yorgunluk, kolay kanama gibi belirtileri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demir, hastalığın teşhisi ve tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler aktardı. Gaucher hastalığının tanısının konulması için doktorlar tarafından mutlaka akla getirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Demir, "Guaucher hastalığında, enzim replasman tedavisi güvenli olup, organ büyüklüğü azalır, hematoloji parametreler, kemik hastalıkları azalır ve yaşam kalitesi iyileşir" dedi. Prof. Dr. Demir sözlerini "Geri dönüşümsüz değişiklikler başlamadan, erken ve yeterli dozda enzim replasman tedavisi ile en iyi sonuçlar elde edilir" diyerek noktaladı.


Haber: Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors