Haberler

Türk Halkının Sesi: Mehmet Akif

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda dün (13.03.2019) “Mehmet Akif: Halkın Sesi” isimli bir etkinlik düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Zavotçu’nun konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Rüştü Karabeyoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda Türk halkının söylemek isteyip de söyleyemediklerini yazdığını belirten Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Mehmet Akif’in Türk Milleti’nin ve Türk Dünyası’nın sesi olduğu ifade etti. Zavotçu, “Çanakkale Şehitlerine Destanı’nda da olduğu gibi, Akif’in İstiklal Mücadelesini konu alan şiirlerini okumak milli duygulanmalar için yeterlidir. Mehmet Akif’in bu manzumeleri Türk Milletinin duygu ve düşüncelerinin tercümanı olmuştur.’’ dedi.

Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Mehmet Akif’in en büyük özelliğinin toplumun sesi olduğunu vurgulayarak Akif’in İstiklal Mücadelesi’ne verdiği öneme değindi. “Mehmet Akif’in Milli Mücadele’de verdiği destek aslında önceden balkan harbine kadar dayanıyor. Akif, Balkan Harbi’nden itibaren insanları asla yılmamaya ve düşmana karşı mücadele etmeye çağırmıştır.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlik, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli’nin konuşmacı Prof. Dr. Gencay Zavotçu’ya teşekkür plaketi vermesinin ardından sona erdi.

Haber: Furkan BALAKÇI (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors