Haberler

Kartepe Zirvesi 26 Ekim'de Başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi paydaşlığında, Türkiye ve dünyayı yakından ilgilendiren sosyal ve siyasal konuları ele alması hedeflenen Kartepe Zirve'si başlıyor. 26-28 Ekim tarihlerinde ilki gerçekleşecek olan zirveyle ilgili olarak bugün (23.10.2017) Kartepe Green Park Otel'de basın toplantısı düzenlendi.

Kartepe Zirve'sinin ana teması "Dünya Darbeleri ve 15 Temmuz" olacak. Zirve'nin detayları, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, paydaş üniversite rektörleri, paydaş kurum temsilcileri ve Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu Bilim Kurulunun katılımlarıyla yapılan basın toplantısında açıklandı.

İnsanlığı İlgilendiren Her Mesele Kartepe Zirvesi'nde

Kocaeli'nin doğal bir zirve adresi olduğunu, Türkiye'ye yeni bir uluslararası zirve kazandırmaktan mutlu olduklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu; "Ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren tüm sosyal ve siyasal meselelere odaklanmak; insanlığın yaşadığı problemlere çözüm ve politika önerileri geliştirmek Kartepe Zirvesi'nin temel misyonunu oluşturmaktadır" dedi. Zirvenin bu yıl neden darbelere odaklandığını açıklayan İbrahim Karaosmanoğlu; "Darbeler; şu ülkenin bu ülkenin meselesi değil bir insanlık meselesidir. 15 Temmuz Destanı'ndan hareketle; Darbelerin anatomisini deşifre edecek, darbelere dur demenin formülüne katkı sunacağız" ifadesinde bulundu.

Kartepe Zirvesi Tüm Dünya İnsanlarını Kapsayacak

Kartepe Zirvesi'nin bir paydaşı olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ise, "Dünya'nın entelektüel ve kültürel merkezlerinin sayısı son derece az ve bu merkezler küresel sermayenin isteği ve arzusunda şekillenmekte. Kartepe Zirvesi tüm dünya insanlarını kapsayacak bir kanaat önderliği oluşturma hususunda çalışmalarına yön verecek, daha yaşanılabilir bir dünya için Kartepe Zirvesi'nde toplanılacak" dedi.

Dünya 5'den Büyük

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya 5'ten Büyüktür" sözünü de hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu sözüyle ortaya bir vizyon ve hedef koyarak, Dünya Barışı ve Dünya Düzeni için 5 ülkenin hegemonyasının dikkate alınmasını eleştirmiştir. Bu bağlamda Kartepe Zirvesi, insanlığın temel sorunlarına bazı devletlerin hegemonyasında değil tüm dünya insanlarını kapsayacak çözümleri üretme konusunda bir inisiyatiftir" açıklamasında bulundu. Rektörümüzün konuşmalarının ardından, paydaş üniversite rektörleri ve kurum temsilcileri de zirve ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Onur Kurulu Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş

26 ülkeden 187 bilim ve düşünce insanının katılacağı zirvede 2 konferans, 8 özel oturum; 26 bilimsel oturum gerçekleştirilecek. Zirve sonunda Kartepe Zirvesi 2017 Deklarasyonu yayımlanacak. Sempozyumda, Dünyada yaşanan darbeler ve 15 Temmuz'un küresel etkileri bilimsel yöntemlerle analiz edilecek. Darbelerin önü, arkası, ekonomisi, sosyolojisi, FETÖ gibi din ve duygu istismarına dayanan yapılar deşifre edilecek. Onursal Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un yaptığı Kartepe Zirvesi; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Yıldırım Beyazıt ve Uluslararası Saraybosna Üniversiteleri ile TRT, Anadolu Ajansı ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Zirve'de Dikkat Çeken İsimler Var

Konuşmacılar arasında; İbrahim Kalın, Günter Verhaugen, Wadah Khanfar, Mohsin Majid Mughal, Stelyo Berberakıs, Abdallah Zakaria, Mehmet Ali Şahin, Ali Saydam, Hande Fırat, Oğuz Haksever, Fatih Er, Muhammed El Adil, Prof. Dr. Saida Latmanı, Nevzat Çiçek, Nedim Şener, Okan Müderrisoğlu, Nudzejma Obralic, Prof. Dr. Kemal İnat, Prof. Dr. Şu?kru? Karatepe, Prof. Dr. Nilu?fer Narlı, Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Prof. Dr. Davut Dursun, Prof. Dr. Yılmaz Bingöl, Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Atilla Yayla, Prof. Dr. Haşim Ahmet Nghaumesh, Prof. Dr. Didi Saleck... gibi dikkat çeken isimler bulunuyor.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors