Haberler

Kariyer Günleri

Kocaeli Üniversitesi Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde Kocaeli Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından "Kariyer Günleri" adlı bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşmacı olarak LC Waikiki Uygulama Geliştirme Direktörü Emrah Alıçlı, Kuveyt Türk Evengelisti Mustafa Çayurpınar, Petrol Ofisi Operasyon Destek Müdürü Aziz Kılıç, Türkiye Finans Bank Bilgi Teknolojileri Müdürü Mustafa Bezeklioğlu, Şişecam İç İletişim Müdürü Hakan Yaşdal, Dreams Talk Kurucusu Semih Yalman, Sanatçı Bora Duran Turkcell Organizasyonel Gelişim Müdürü Esra Bayram, Decathlon Yetenek Lideri Berfu Gülermen hepsiburada.com yöneticisi Barış Turkan, Öğrenci Kariyeri Yetkilisi Olcay Aksoy, Sanatçı Allame ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

"Değişime Uyum Sağlamalıyız"

LC Waikiki Uygulama Geliştirme Direktörü Emrah Alıçlı, deneyimlerinden bahsederek ve perakende sektöründe değişimi tetikleyen pek çok faktör olduğunu ifade ederek, “Birçok faktör değişimi tetikleyebiliyor. Sosyal faktörler, teknoloji, ekonomik faktörler, yasal çerçeve gibi birçok alan sebep olmaktadır. Ama değişimdeki en önemli dış etken müşteri beklentileridir. İç etken ise teknolojidir. Robotlar, yapay zeka, arttırılmış ve sanal gerçeklik gibi faktörler değişimi tetiklemektedir." açıklamalarında bulundu.

Turkcell Organizasyonel Gelişim Müdürü Esra Bayram, eğitim-öğretim hayatından iş hayatına uzanan kariyer öyküsünden söz ederek, öğrencilere kariyer seçimlerini nasıl yapmaları gerektiğine dair yol gösterici bir konuşma yaptı. Bayram, "İş dünyasında her geçen gün değişim gerçekleşebiliyor. Bu değişimlere, firmalar ve çalışanlar olarak hazır olmalıyız. Değişime ayak uyduramayan firmalar bir süre sonra küçülmeye, ardından kapanmaya mecbur kalır. Değişimi tetikleyen teknolojiler sanal gerçeklik, yapay zeka ve gelişmiş makine öğrenimi, akıllı nesneler, giyilebilir teknoloji ve kişiselleştirilmiş tıp gibi teknolojik yenilikler firmaları sektörleri değişime sürüklemektedir." ifadelerini kullandı.

“İnsan Hayal Ettiği Kadardır”

Dreams Talk Kurucusu Semih Yalman, İnsanın hayal ettiği kadar hayatta var olduğunu söyleyerek, öğretilenlerle beraber yaş ilerledikçe kontrol korkularının olduğunu ve bunun insanda travma etkisi yarattığını belirtti. Yalman, “Sen zaten yürümeyi öğrenmişsin neden sana “dur, koşma” diyorlar? Çünkü korkuyorlar. Daha o yaşta başlıyor her şey” dedi. Dinleyicilere girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulunan Yalman, “Olmayan bir iş kur. Ben Dreamstalk’ı kurdum. 90 bin hayal dinledim. 40 bin hayalin gerçekleşmesi için sponsor buldum. Yapacağınız işe çok geçmeden ‘değer mi?’ diye sorun. İleride ‘değdi mi?’ diyeceksiniz. Senin gerçekliğin senin hayalin. Hayalin yoksa başkasının gerçeği için uğraşırsın. Her şeyi dene. Bu hayat buna değer” dedi.

Kariyer Günleri etkinliği kapsamında 10 Mart Salı günü sanatçı Bora Duran sahne alırken 11 Mart Çarşamba günü Sanatçı Allame söyleşi gerçekleştirdi. Etkinlik sonunda konuşmacılara, firmaları adına TEMA Vakfına fidan bağışına dair belge takdim edildi.

Haber: Berkan ALAN (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors