Haberler

KOÜ'de "Hegel ve Özne" Semineri

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi B Blok konferans Salonu'nda "Özne ve Felsefe" başlıklı 2018 bahar dönemi felsefe seminerlerinin birincisi düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz tarafından verilen "Hegel ve Özne" konulu seminere akademisyenler ve öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz konuşmasında, modern anlamda öznenin neliğinden başlayarak, G. W. F. Hegel'in Mantık Bilimi, Tarih Felsefesi ve Hukuk Felsefesi başlıklı çalışmalarından hareketle filozofun nasıl bir özne kavrayışına sahip olduğunu detaylı bir biçimde sundu. Türkyılmaz, "Hegel özne kavrayışı bakımından kendinden önceki modern düşünürlerden farklı olarak kendini sürekli olarak dönüştüren, kendi ötekiliği içinde yeniden inşa eden bir özne anlayışına sahiptir" dedi. Sunumun ardından katılımcıların sorularıyla bir tartışma havasında sona erdi.

Felsefe Bölümü Bahar dönemi seminerlerinin ikincisi İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Ertan Kardeş'in "Frankfurt Okulu ve Eleştirel Teori" başlıklı sunumu ile devam edecek.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors