Haberler

Reaktif Mikroservisler ve Ölçeklenebilirlik

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda Bilgisayar Mühendisliği tarafından Yazılım Geliştirici Cenk Çorapçı'nın konuşmacı olarak katıldığı "Reaktif Mikroservisler ve Ölçeklenebilirlik" adlı etkinlik düzenlendi.

Konuşmasına mikroservisin tanımını yaparak başlayan Cenk Çorapçı, mikroservislerin internet siteleri ve çeşitli programlarda kullanılan bazı teknolojiler hakkında geliştirme yapmak isteyenlerin işlerini hızlandırma amaçlı üretilen bir yazılım sistemi olduğunu söyledi.

Mikroservis Sorunları Birbirinden Ayırıyor

Çorapçı, "Mikroservis, farklı uygulamalarla sorunları birbirinden bağımsızlaştırıp, işlerimizi kolaylaştırmak adına uygulanan bir mimaridir. Kısaca söylemek gerekirse sorunları birbirinden ayırmaktır" dedi.

Kocaeli Üniversitesi'nde mikroservisle ilgili herhangi bir proje olmadığını söyleyen Çorapçı, "Eğer kullanılırsa güzel olabileceği noktalar var. Örneğin, öğrenci bilgi sisteminde yaşanan bazı sorunlar mikroservis düzgün uygulandığında azaltılabilir" ifadelerini kullandı.


Haber: Cansel Cerrahoğlu (Radyo K.İ), Fotoğraf: Mustafa Çağlar (KOÜHA)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors