Haberler

Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi tarafından yürütülen "2. Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu" açılış töreni dün (18.04.2017) Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Yürütücülüğünü Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mine Can'ın yaptığı sempozyumun açılışına Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, akademisyenler yanı sıra sempozyum sanatçıları ile öğrenciler katıldı.

Sempozyum, Gölcük'e Önemli Katkılar Sunacak

Bu yıl davetli sanatçı olarak Mücevher ve Murassa Ustası Hraç Arslanyan, Değerli Taş Kesici Ustası Gülay Atıcı Ertan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğr. Gör. Serkan Türkyılmaz, Ankara Üniversitesi Öğr. Gör. Gülhan Güldür, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğr. Gör. Burcu Büyükünal ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğr. Gör. Hakan Aktuğ yer alıyor.

Sempozyum açılışında, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson ile Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk sempozyumun önemine dair yaptıkları konuşmalarda, "2. Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu"nun Gölcük'e önemli katkılar sunacağını ifade ettiler. Sempozyum Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mine Can ise Gölcük için çalışmaya, üretmeye devam edeceklerini belirterek sempozyum sanatçılarını tanıttı.

Sempozyum Boyunca Atölye Uygulamaları Yapılacak

Konuşmaların ardından, protokolün de katılımıyla, Öğr. Gör. Abdil Saraçoğlu'nun kişisel sergisi olan 'İlk İz' kişisel mücevher sergisinin açılışı yapıldı. 18-20 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan sempozyumda, sanatçılar tarafından atölye uygulamaları gerçekleştirilecek.

Kocaeli Üniversitesi'nin sanat eğitimi veren kurumlarını ve Gölcük ilçesini, halkın bilim ve sanat çevresi ile buluştuğu bir merkez haline getirmek ile Gölcük ve çevresinin tarihi dokusunu yansıtan önemli merkezleri tanıtmak amacıyla düzenlenen sempozyumun önümüzdeki yıllarda da devam ettirilerek geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

Sempozyum, yurtiçinden ve yurtdışından sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirerek, birbirlerini tanıma fırsatı sağlamak ve iletişim kuracakları sempozyum aracılığıyla deneyim ve üsluplarını eğitim öğretimin niteliğini geliştirme yönünde kullanmalarına olanak vermeyi hedefliyor.


Haber: Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors