Haberler

"Töre" Oyununun İlk Gösterimi Yapıldı

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin sahnelediği ‘Töre’ adlı oyunun ilk gösterimi, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Nigar Pösteki, dekan yardımcıları, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla bugün (30.05.2019) gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Atölye Sahnesi’nde Öğr. Gör. Sinan Taşkan’ın yönettiği, Turgut Özakman’ın ‘Töre’ adlı oyunu, 1900 yıllarında Erzurum yöresinde geçiyor. Bir evin avlusunda yaşananlar aracılığıyla dönemin sorunlarının işlendiği oyunda, yazısız kurallar bütünü olan törenin içindeki kan davası, berdel gibi kavramlar değersizleştirilirken misafirperverlik, yüce gönüllülük, affedicilik gibi bu coğrafyanın temelini oluşturan kavramların altı çizilir. Aynı zamanda aile olmak, kadın gücü gibi en az ana tema kadar kuvvetli yan temalarda vurgulanır. Kadın oyun kişilerinin birlik beraberlik içinde oluşu ve sorunları algılayışları ailede karar mekanizmasının nihai halkasının ‘Nene’ kişisi oluşu bu coğrafyanın kadınını örnekliyor.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan ‘Töre’ 2018-2019 eğitim öğretim bahar yarıyılında sahnelenen son oyundur. Yıl içerisinde üç büyük oyun ve 27 Mart Dünya Tiyatro Günü etkinliklerinde altı kısa oyun geleneksel olarak bölümde sahnelenmektedir.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors