Haberler

‘KOÜ’de Sinema Söyleşileri-2’

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından Sinema Söyleşileri-2 adlı bir etkinlik düzenlendi.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutlu Parkan’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Radyo, Tv ve Sinema Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Özgür Velioğlu Metin, Radyo, Tv ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi İren Dicle Aytaç ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Mutlu Parkan, dünya genelinde yaşanan olayların sinemaya katkıları hakkında açıklamalarda bulunarak, “Hollywood Sineması, 20-30 senedir siyasi nedenlerden dolayı çok ciddi tahribattadır. McCarthy döneminde Hollywood Sineması ciddi hasar görmüştür. Amerikan menşeili 5 şirket Avrupa’yı gezerek sadece kendi filmlerini yayınlatmaya yönelik anlaşmalar yaptılar. Yapılan bu anlaşmalar Avrupa’da büyük etki yarattı. Yönetmenler kendi yaptıkları filmleri kendi ülkelerinde yayınlayamamaya başladılar. Rönesans, Reform, Aydınlanma ve 1789 Devrimi olmasaydı bugün insanlık her alanda bu kadar şey elde edemezdi. Şu anda yapılan bin filmden bir tanesi sanat filmidir. Geri kalan filmler ticaret amacıyla yapılan filmlerdir. Sanat filminde Yeni Dalga Akımı’nda yapılan derinlikler ve inanılmazlıklar olabilecek mi bunu da zamanla göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türk Sineması’nda ‘Yılmaz Güney’ Önemi

Türk Sineması hakkında düşüncelerinden bahseden Prof. Dr. Parkan, “Türk Sinema tarihi bence Yılmaz Güney’den sonra başlamıştır. Yılmaz Güney, Türkiye’de ‘Umut’ filmi ile aşılamayacak film yaptı. Ayrıca ‘Göç ‘ve ‘Yol’ filmleri Türkiye’de yapılan en iyi filmlerdendir. Ömer Kavur, olağanüstü bir sinema yaptı ve erken yaşta onu kaybetmek sinema camiası için de büyük bir kayıp oldu. Yılmaz Güney ve Ömer Kavur iyi ki Türk Sineması’nda var oldular. İki isme çok şey borçluyuz. Nuri Bilge Ceylan, çok iyi bir sinemacıdır. Herkes Türkiye’de sinema alanında çok iyi bir neslin geldiğini vurguluyor. Yeni nesli merakla beklemekteyim.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik, Prof. Dr. Nigar Pösteki’nin, Prof. Dr. Mutlu Parkan’a teşekkür belgesi takdim etmesi ile sona erdi.

Haber: Zilan Kökerer (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors