Haberler

Geleceğin Tehlikesi: Küresel Isınma

Küresel ısınmayı en açık şekilde, “Başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isim” olarak tanımlamak mümkündür.

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Küresel ısınma hakkında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, “Küresel ısınma yani başka bir ifade ile İklim değişikliği sera gazları veya sera etkisi yaratan gazların atmosferde birikimi sonucunda dünyanın yeryüzü sıcaklığında görülen artışı ifade etmektedir. Sera gazlarını kısaca özetleyecek olursak karbondioksit başta olmak üzere metan, kloroflorokarbonlar, nitrik oksitler hatta su buharını da buna dahil edebiliriz. Bu gazlar atmosferde biriktiği zaman güneş ışınlarının normalde geri yansıması beklenirken bu gazların oluşturduğu sera etkisi nedeniyle geriye yansıyamıyor ve tekrar atmosferde emildikten sonra yeryüzüne geri gönderilmiş oluyor. Bu durum ise yeryüzündeki sıcaklığın artışına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Ergül, iklim değişikliğin neden olabileceği ekstrem olaylara değinerek, “Eğer bu sıcaklık değerleri kabul edilebilir sınırlarının üzerine çıkarsa doğal afetlerin meydana gelmesi de beklenir. Bunun dışında okyanuslarda akıntı hareketleri değişir. Bu akıntı hareketlerinin değişmesi balıkların göç yollarını değiştirir ve besin zincirindeki bütün ilişkiler yeniden kurulmak durumunda kalabilir. Birçok canlının nesli tükenebilir.” diye konuştu.

Küresel ısınmanın dünyada oluşturabileceği olumsuzluklar hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, “Bu konu hakkında birçok senaryo yazılabilir ama iyi şeyler olmayacağını en azından mevcut koşullardaki yaşam standardının kalmayacağını düşünmekteyim. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum için değerlendirecek olursak ülkemizin su kaynakları hatırı sayılır derecede iyi durumdadır. Devletimiz tarafından barajlar da yapılıyor ama küresel ısınmanın önüne geçmek bakımından bunlar yeterli olmayabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors