Haberler

KOÜ'de 19 Mayıs Ruhu Yaşandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Seminer Salonu'nda etkinlik düzenlendi.

Spor Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlanan etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nilgün Fığlalı ile Prof. Dr. Ahmet Küçük, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Demir, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Atatürk'ü Anlamak, O'nun Fikirlerini ve İlkelerini Yaşatmakla Mümkündür

Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Ahmet Küçük, "Öncelikle, Kudüs'te yaşanan insanlık dışı vahşeti gerçekleştiren devleti ve destekleyenleri kınıyorum." diyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Ahmet Küçük, "Bütün ümidim gençliktedir.' diyen ve genç fikirlerle ileriye gidebileceğimize inanan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs'ı gençlere armağan etmiştir. Atatürk'ü anlamak, O'nun fikirlerini ve ilkelerini yaşatmakla mümkündür. Bu toprakları bize vatan olarak bırakan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı yürekten kutluyor, sporcularımızın başarılarının daim olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Milli Bayramlar, En Coşkulu Günlerimizdir

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Demir ise, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a yola çıktığı bu tarihte hem bağımsızlık savaşımızın hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmış oldu. Milli bayramlar, bizi birbirimize daha çok bağlayan ve millet olma olgusunu en coşkulu yaşadığımız günlerdir. 19 Mayıs milli beraberlik ateşini yakan bayramlarımızdan biri. Daha nicelerini kutlamak üzere hepinizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencileri Cemre Atasever ve Tolga Kul, 'Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini', Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ise tüm katılımcılar birlikte 'Geçliğin Atatürk'e Cevabı'nı okudular.

Etkinlik kapsamında yapılan "Atatürk, Gençlik ve Spor" konulu panelde ise Fen-Edebiyat Fakültesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Murat Aydın ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan yer aldı. Prof. Dr. İbrahim Şirin, Milli Mücadele ve 19 Mayıs'ın tarihçesinden bahsederken Murat Aydın, amatör spor kulüplerinin önemi, Neşe Gündoğan ise sporda kadının yeri hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlik, konuşmacılara plaket takdiminin ardından bölümler arası yapılan Spor Kültürü Bilgi Yarışması ödül töreniyle birlikte sona erdi.


Haber: Ayşegül Şahan (BHİ), Fotoğraf: Furkan Cinkılıç (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors