Haberler

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Üçüncü Semineri Yapıldı

Kocaeli Üniversitesi yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği Projesi olan "Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma" kapsamında düzenlenen seminerlerin üçüncüsü dün (15.03.2017) Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Kocaeli ili genelinde öğrenim gören öğrencilerin kayıtdışı istihdamın zararları ile ilgili bilgilendirilmesini ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdam ile mücadelesine destek verilmesini amaçlayan "Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma" projesini destekleyenler arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve proje iştirakçisi olarak da Posco Assan bulunuyor.

"Kayıtdışı Çalışmayın"

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği ve açılış konuşmasını proje yürütücüsü Doç. Dr. Selçuk Koç'un yaptığı seminere BEST FM sunucusu Serdar Gökalp katıldı. Kariyeri ile ilgili bilgiler veren ve radyo programı sırasında karşılaştığı ilginç olaylardan örnekler anlatan Gökalp, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Genç istihdama ve kayıtdışı çalışmamaya destek veren Gökalp, geri gelmeyen tek şeyin zaman olduğunu ve iş hayatına ilk girilen zamandan itibaren de mutlaka sigortalı olunması gerektiğini söyledi.

Öğrenciler arasında yanlış bilinen bir konuya da değinen Gökalp, "Hem okuyup hem çalışmak durumunda kalan öğrenciler olabiliyor. Böyle bir durumda da işveren sigorta yapmak istese bile öğrenci bursunun kesileceği korkusuyla sigortalı olmak istemiyor. Ancak bu tamamıyla yanlış bilinen bir bilgi. Yapılan düzenlemeler ile birlikte sigortalı bir işte çalıştığınızda bursunuzun kesilmesi gibi bir durum olmuyor. Bu sebeple kayıtdışı çalışmayın. Sigortalı olarak çalıştığınızda bunun size faydasını ileride göreceksiniz. Ayrıca sigortalı çalıştığınızda sadece kendinize değil, ülkeye de yarar sağlayacaksınız" ifadesinde bulundu.

Gökalp son olarak, kayıtdışı işçi çalıştıran işverenlerin ise hem kendilerine hem de ülkeye büyük zarar verdiklerini aktardı.


Haber: Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors