Haberler

Eğitim Fakültesi’nde Cinsel Gelişim ve Eğitim Öyküsü Konferansı Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunda 12.03.2019 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı tarafından "İpek Kızım Aslan Oğlum Elele-Bir Cinsel Gelişim ve Eğitim Öyküsü" başlıklı bir konferans programı düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Çocuk Gelişimi Programı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmihan Artan’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa akademisyenler, Kocaeli ili genelinde farklı okullarda görev yapan idareci ve öğretmenler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansına genel gelişim ilkelerinden bahsederek başlayan Artan, “Sadece ülkemizde değil pek çok ülkede anne babaların çok yakın zamana kadar cinsel eğitim sözcüğünü telaffuz etmekten bile kaçındıkları bilinmektedir. Cinsellikle ilgili konular genelde üstü kapalı geçiştirilir, bazen görmezlikten gelinir, bazen kızgınlıkla, hatta ayıplamayla karşılanır. Pek çok kişi, eğer çocuk ve gençlere cinsel eğitim verilirse, onların cinsel bir yaşama başlayacaklarını ve cinsel eğitimin çocukların masumiyetini bozacağını düşünür. Bazıları da cinsel konular konuşulmadığı zaman cinsel konularla ilgili sorunların da olmayacağını düşünmektedirler. Oysa cinsellikle ilgili sorunların kaynağında doğru zamanda, doğru kişiler tarafından uygun ve tatminkâr bilgi ve cevapların verilmemesi yatmaktadır. Bilgisizlik beraberinde pek çok sorunu getirir ve bu sorunlar, çoğu zaman yaşam boyu kişiyle beraber yaşar.” dedi. Etkinlik, soru-cevap ve hediye takdimi ile sona erdi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors