Haberler

“AKILCI İLAÇ KULLANIMI”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semil Selcen Göçmez bugün (06.11.2019) Gizem Uçar’ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu.

Akılcı ilaç kullanımına ilişkin konuşan Selcen Göçmez, “Akılcı ilaç kullanımı, hastaların klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre ilacı uygun sürede ve dozda, en uygun maliyette kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanır. İlk olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün 1985 yılında Nijerya Nairobi’de düzenlediği bir konferansta tanımlanmıştır ve bu konunun önemine dikkat çekilmiştir.” dedi.

“Tedavinin Başarısı İçin Doğru Teşhis Önemlidir”

Doç. Dr. Göçmez, akılcı ilaç uygulamasının neden gerekli olduğu konusuna değinerek: “Öncelikle hastaya uygulanacak olan tedavinin başarısı için hangi ilkelere uymamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Tedavinin başarısı için önce doğru teşhis, daha sonra doğru tedavi ve hastanın tedaviye uyum sağlaması gerekiyor. Doğru tedavi içinse; doğru hastaya, doğru ilacın, etkin dozda, yeterli sürede, doğru talimatlarla, uygun ambalaj ve saklama koşullarıyla sağlanması gerekiyor. Bu aşamalardan herhangi birinde bir aksama olduğu zaman ilaç yarar sağlamak yerine zarara neden olabiliyor.” diye konuştu.

“Eczacının Hastayı Bilgilendirmesi Gerekiyor”

Akılcı ilaç kullanımı ilkeleri açısından hastanın eczacıdan beklentilerinden bahseden Doç. Dr. Göçmez, “Eczacının hastaya ilaçların kullanım talimatı, hangi semptomları geçirebileceği, ilacın etkisinin ne zaman başlayacağı, düzensiz alındığında hastanın başına neler geleceği konularında bilgi vermesi bekleniyor.” dedi.

“En Büyük Görev Hastanın”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semil Selcen Göçmez ,“Akılcı olmayan ilaç kullanımı sadece ülkemizin değil tüm dünyanın problemi ama biz de bu işin paydaşıyız. Bu tıbbi ve ekonomik açıdan ciddi bir sorundur. İlaç sağlığı tehdit etmek için değil, doğru ve bilinçli bir kullanımla sağlığa katkı sağlamak için hazırlanan bir üründür. Bu koşulu sağlamak ancak tüm paydaşların akılcı ilaç kullanımı ilkelerine uymasıyla sağlanabilir. Türkiye’de de 2000’li yıllardan beri farkındalığımız artmıştır ve çalışmalarımız hızlanmış durumdadır. Bu konuda tüm sağlık personellerimiz çok önemli bir göreve sahip ama yine de en büyük görevin hastaya ait olduğunu söylemek isterim. Halkın da bu konuda bilinçlenmesi bizler için çok önemlidir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: Ceren Altınbaş (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors