Haberler

Mağaracılığın Merak Edilen Yönleri Anlatıldı

Doğa sporları arasında en yeni ve en ilginç seçeneklerden biri de mağaracılıktır. Türkiye’de yeni yeni keşfedilen bu spor, dünyada bile ancak 2000’ler sonrasında gerçek anlamda popülerlik kazanmış ve ilgi görmeye başlamış bir branştır.

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından “Mağaracılık” temalı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Mark Metin Albükrek, dağcılık ve mağaracılık hakkında bilgiler verdi.

Mağaracılığa 1982 yılında başlayan Albükrek mağaracılığı, mağaraların araştırılması ve incelenmesi ile ilgilenilen bilim ve spor dalı olarak tanımladı. Mağarada dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Albükrek, “Mağaraya girerken tercih etmemiz gereken kıyafetler özeldir. Mağaraların soğuk ve ıslak olmasından dolayı fiziksel hareketlilikle birlikte terlemeye yol açtığı için pamuklu ürünleri tercih etmiyoruz. Yün veya polar gibi ürünlerin tercih edilmesi daha sağlıklı olur. Kat kat giyinmeye ve dış tabakanın aşınmaya karşı dayanaklı olduğuna emin olun. Keskin kayalar yüzünden kıyafetlerinizin yırtılıp ısı kaybı yaratmasını önlemek önceliklerin arasında olması gerekiyor.” dedi. Soru cevap şeklinde yapılan etkinliğin sonunda konuşmacı Mark Metin Albükrek’e, katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

Haber: Zilan Kökerer (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors