Haberler

8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu Başladı

Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezinde dün (08.05.2018) Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu tarafından Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi iş birliğinde "8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyum"unun açılışı gerçekleştirildi.

Seramik sanatının dünyadaki son durumu ve Türkiye'deki gelişiminden bahsedilen sempozyuma Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, KOÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Polat, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversite-Yerel Yönetim İşbirliğinin Güzel Bir Örneği

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş yaptı. Altıntaş, 8.'si gerçekleştirilen Seramik Sempozyu'munun devamı niteliğinde etkinliklerin gerçekleştirilmesini istediklerini ifade ederken, "Üniversite ve yerel yönetimin kaynaşması bu tarz sanatsal projelerde kendini gösteriyor. Düzenli çalışma ve emek sonucunda seramik işleri de güzel oluyor. Bu konuda eğitimdeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gölcük eğitim konusunda diğer ilçelere göre oldukça iyi durumda." dedi.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de kültürel ve sanatsal projelerin devamlılığını koruması gerektiğini belirtirken çalışmaların sürekliliği ve katılımların yoğunluğu konusundaki iradeyi çift taraflı göstermenin doğru olacağını söyledi. Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi'nin sanatsal etkinlikleri samimiyetle karşılayan tutumu için teşekkür etti.

Seramik Sanatı Toplumla Buluştu

KOÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Polat Kocaeli Üniversitesi'nin çeşitli konularda bilgilerin paylaşıldığı ve sanatsal platformların oluşturulduğu projeleri önemsediğini söyledi. Polat, "Seramik sanatının toplumla buluşması açısından bu sempozyum güzel bir aracı konumunda. Seramik sanatı tarihi geçmişimiz açısından da önem ifade ediyor. Bu kapsamda sanatı icra ederken tarihini de araştırmak verimli olacaktır." dedi.

Son olarak Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk ise sanat anlamında son yıllarda ciddi yatırımların yapıldığını ifade ederek sanatın birleştirici gücüyle ve estetik duyguları arttırıcı etkisiyle toplumsal yaşantıyı pozitif yönde etkilediğini söyledi.

Konuşmaların ardından teşekkür plaketi takdim edilen katılımcılar, seramik sergisini gezdi. 14 Mayısa kadar devam edecek sempozyumun diğer günlerinde ise Seramik Torna etkinliği, Raku Pişirme etkinliği ve İznik gezisi gerçekleştirilecek.


Haber: Yağmur KARA(BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors