Haberler

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma

Kocaeli genelindeki kayıt dışı istihdamın bireylere ve ülke ekonomisine zararları konusunda bilinçlendirme yapılması ve kayıtlı istihdamın özendirilip cazip kılınması amacıyla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti işbirliği ile gerçekleştirilen "Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma" projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi'nde seminerler gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Başarılı bir şekilde yürütülen proje kapsamında kongrelerin ve seminerlerin düzenlendiği Kocaeli Üniversitesi'nde bu hafta içerisinde de iki etkinlik gerçekleşti. Salı günü Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfi 2'de çok sayıda öğrencinin katılımıyla düzenlenen etkinliğe oyuncular Pelin Akil Altan ve Anıl Altan çifti katıldı.

"Sigortasız Çalışmanın Önüne Geçmeyi Hedefliyoruz"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Projesi Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç, Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma projesini öğrencilere anlattı. Kocaeli'ne farklı illerden eğitim için gelen öğrencilerin sigortasız olarak farklı işlerde çalışabildiğini söyleyen Doç. Dr. Koç, "Türkiye'de çalışan her üç kişiden biri sigortasız. Batı ülkelerine göre sigortasız çalışma oranı Doğu ülkelerinde daha yüksek. Sigortasız çalışmanın önüne geçmeye, bununla ilgili bir bilinç oluşturmaya yönelik düzenlediğimiz birçok faaliyete bugün bir yenisini ekliyoruz" dedi.

'Kayıt Dışı İstihdam' başlığı altında gerçekleşen söyleşide kayıt dışı istihdamın zararlarından bahseden Pelin Akil Altan ve Anıl Altan çifti mağdur olmamak için sigortasız çalışılmaması gerektiğini vurgularken, oyunculuk sektöründe bu sorunların çok fazla olduğunu, bazı durumların ölüm tehlikesi doğurabileceğini, herkesin bu konuda hakkını araması gerektiğini anlatarak kendi hayatlarından kesitleri dinleyicilerle paylaştılar.

Sigortasız Çalışmak Hem Bireye Hem de Devlete Zarar Veriyor

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dün (11.05.2017) düzenlenen etkinlikte ise oyuncular Çetin Altay, Selen Seyven ve Yönetmen Erkin Cihan Karuserci öğrencilerle bir araya geldi. Oyunculuk, dizi ve sinema sektöründen kendi deneyimlerini aktaran konuşmacılar diğer her çalışma alanında olduğu gibi medya sektöründe de sigortasız çalışılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Söyleşi sonrası açıklamalarda bulunan Erkin Cihan Karuserci ise sigortasız çalışmanın hem bireyi hem de devleti büyük kayıplara uğrattığını söylerken sigortanın düzenli ödenmesinin insan hayatı açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Etkinliklerin sonunda Proje Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç konuşmacılara KOÜ STORE tarafından hazırlanan hediyeleri vererek çiçek takdim etti.


Haber: Ayşegül Şahan-Cansel Cerrahoğlu (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors