Haberler

Bir Osmanlı Mirası Bosna, Bir Lider Aliya İzzetbegoviç

Bosna Hersek'in bağımsızlığı için savaşan ve felsefesiyle dünyaya mal olan ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç anısına dün (31.10.2017) "Bir Osmanlı Mirası Bosna, Bir Lider Aliya İzzetbegoviç" adlı konferans düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa EDOK Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Bosna Hersek Federasyonu Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberoviç, Bosna Hersek Eski İçişleri Bakanı ve Stari Grad Belediye Meclisi Başkanı Yusuf Puşina, Aliya İzzetbegoviç'in eski Danışmanı Avdo Hebib, il protokolü ile çok sayıda davetli ve dinleyici katıldı.

Konferansta, Aliya İzzetbegoviç'in Türk İnsanı'na yazdığı mektubun klip olarak gösterimi yapılırken filmi izleyenler duygusal anlar yaşadı. Konferans kapsamında yapılan oturumda ise Yusuf Puşina, Avdo Hebib ve Elvira Dilberoviç, Bosna Hersek'in kaderinde çok önemli rolü olan İzzetbegoviç'le yaşadıkları anıları, onun gösterdiği bağımsızlık mücadelesi ve Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki güçlü ilişkiler hakkında konuşma yaptı.

Konferans sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü konuşmacılarla yakından ilgilenip sohbet ederken daha sonra Aliya İzzetbegoviç'in fotoğraflarından oluşan sergiyi inceledi.


Haber: İsa Güner (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors