Haberler

KOÜ’den Merhaba Nevruz 2021 Etkinliği

Kocaeli Üniversitesi Türk Halkbilimi Kulübü tarafından “Merhaba Nevruz 2021!” etkinliği düzenlendi. Nevruz Bayramı’nın önemine vurgu yapılan etkinlikte, Türk dünyasından vatandaşların Nevruz dilekleri de yayınlandı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Halkbilimi Kulübü, Nevruz Bayramı kapsamında anlamlı bir etkinliğe imza attı. Danışmanlığını Prof. Dr. Işıl Altun’un yaptığı KOÜ Türk Halkbilimi Kulübü düzenlediği etkinlikte, Nevruz Bayramı’nın önemine değindi. Etkinlikte ilk olarak Türk dünyasından vatandaşların kendi dilleriyle seslendirdikleri Nevruz dilekleri yayınlandı. Kulüp başkanı Dilek Tok’un açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte, Kazakistan Şakarim Üniversitesi’nden Aigül Cumanovna ve Tataristan’ın Kazan şehrinden Rasilya Karimova ülkelerindeki nevruz kutlamaları hakkında sunum gerçekleştirirken, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir ise “Nevruz ve Ergenekon Destanı” adlı konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından etkinlikte, Âşık Medeni Karataş ve Âşık Emrah Cevheri tarafından birer türkü ve ikisi arasında bir atışma seslendirildi. Etkinlikte ayrıca Âşık Nuri Çırağı da eserlerini icra etti. Program, TRT Gençlik Korosu üyesi Gülnur Şahin’in seslendirdiği türkü dinletisi ile son bulurken kulübün yönetim kurulu üyelerinin katılımcılardan birer sayı isteyerek mâni çekip okumaları katılımcılar arasında büyük beğeni topladı.

Nevruz anısına Kocaeli Üniversitesi Türk Halkbilimi Kulübü tarafından Kocaeli/Derince’ye fidan bağışı yapılan etkinliğe Kocaeli Üniversitesi öğrencileri yanı sıra ülkemizden ve Türk Cumhuriyetlerinden çok sayıda öğrenci katılım sağladı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors