Haberler

14 Mart Dünya Pi Günü

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi A Blok 2020 nolu derslikte Matematik Bölümü Kulübü tarafından dün (14.03.2017) "14 Mart Dünya Pi Günü" programı düzenlendi.

Etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Kenan Acar ve Yrd. Doç. Dr. Hülya Kodal Sevindir, Fen-Edebiyat Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) üyeleri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün açılış konuşması yaptığı seminerde, Matematik Bölümü mezunu öğrenciler matematiğin çok farklı alanlarda etkin rol oynadığını vurguladı.

Kocaeli Üniversitesi Matematik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Buket Cingöz verdiği seminerle Pi Sayısı'nın tarihsel gelişimi hakkında konuşarak, "Pi, dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen bir sayıdır. Bu oran her daire için aynı olduğundan Pi matematiksel olarak sabit kabul edilir" dedi. Cingöz, Pi'nin kullanım alanlarından bahsederek, hayatımızın çoğu yerinde Pi'ye ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Etkinlikte Pi Sayısı'nın basamaklarını yazma yarışması da düzenlenirken yarışmada dereceye giren öğrencilere hediye verildi.


Haber: Merve Özboyacı (Radyo K.İ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors