Haberler

KOÜ'de İlk Yardım Eğitimi Verildi

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde bugün (14.12.2017), KOÜ Personel Daire Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İlk Yardım Eğitimi" konulu seminerin ilk oturumu gerçekleştirildi.

Altı oturumdan oluşacak seminerin ilk konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Pekdemir olurken seminere Kocaeli Üniversitesi personeli yoğun ilgi gösterdi.

İlk yardım konusunda halkın bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Murat Pekdemir, "İlk yardımda temel öncelikler vardır. İlk yardımı gerçekleştiren kişi sakin olmalı ve hastaya soru sorarak hastanın yanıt durumunu değerlendirmelidir. Hastaya müdahale eden kişi tedaviyi güvenli bir ortamda gerçekleştirmelidir. Erken müdahale bu konuda önemli bir husustur. Birey, sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar ilk yardıma devam etmelidir" dedi.

Prof. Dr. Murat Pekdemir, sağlık alanında bilgi sahibi olmayan bireylerin hastanın nabız kontrolünü doğru bir şekilde gerçekleştiremediğini bu nedenle nabız kontrolünün yalnızca sağlık ekipleri tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Pekdemir, kalp masajı hakkında da bilgi vererek, "Yetişkinlerde kalp durması durumunda hastaya 30 kez kalp masajı yapılarak 2 kez nefes verilmelidir. Çocuklarda ise kalp durmasını çocuğun nefes alamamasından kaynaklanan bir problem olarak görebiliyoruz. Bu yüzden hastaya 2-3 dakika nefes verdikten sonra doktora başvurmak gerekir." dedi.

Seminer soru-cevap kısmının ardından sona erdi.


Haber: Yağmur Kara (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors