Haberler

Prof. Dr. Zafer Utkan’dan Tıp Bayramı Mesajı

Tıp alanında çalışanlar için hem bir kutlama hem de sağlık alanındaki sorunlara dikkat çekme etkinliği olan 14 Mart Tıp Bayramı, Kocaeli Üniversitesi’nde de her sene çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında verdiği mesajda;

“Her mesleğin olduğu gibi hekimliğin de zorlu yanları var. Öğrenciler, en yüksek puanlarla tercih edilen bölümlerden mezun olduğu zaman bile iş bulma noktasında zorluk yaşayabiliyor. Ama tıp öğrencileri, mezun olduktan hemen sonra iş bulma imkanına sahip oluyorlar. Sağlık sektöründeki bu ayrıcalık uzun yıllar değişmeyecek gibi duruyor.”

“Bir tıp uzmanının mezuniyeti neredeyse 10 yıl sürüyor. Bu süreç biraz cesaret kırıcı görülebilir. 10 yıllık bir eğitim sürecinin ardından meslekte uzmanlaşan kişilere yönelik hoşgörünün son zamanlarda oldukça azaldığını görüyoruz. Bu son derece üzücü bir durum. Çok büyük paralar almayarak, çok rahat ortamlarda çalışmayan sağlık personellerinin hoşgörüye ihtiyacı var. Sağlık sektöründe meydana gelen şiddet olayları yeni yetişen hekimleri de tedirgin ediyor. Meslek uygulaması yapan kişiler bu tedirginlikle hareket ederse Türkiye’nin sağlıktaki teşkilatlanmasında sıkıntı yaşanabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak sağlık çalışanlarına hoşgörü ile yaklaşılmasını diliyorum.”

“Ordumuz şu an Zeytin Dalı Operasyonuyla Afrin’de ülkemiz için mücadele veriyor. ‘14 Mart Tıp Bayramı’ bir bayram olarak adlandırılsa da bu sene onu layıkıyla kutlamanın mümkün olmayacağını biliyoruz. 14 Mart Tıp Bayramı’nın bütün hekimlerin bir araya geldiği, dertlerini, sıkıntılarını, sevinçlerini birbirleriyle paylaştıkları ve hemen herkesin gülümseyerek anımsadığı bir gün olması en büyük temennimiz. Sınır ötesinde vatanımız için mücadele eden Mehmetçiğimize dualarımızı gönderiyor ve bu zor mesleği başarıyla yerine getiren tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors