Haberler

Kültür Evinde Avrupa Birliği Konuşuldu

Kocaeli halkına ve Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine yönelik Tezhip, Ebru, Minyatür ve Musikinin yanı sıra Osmanlı Türkçesi, Farsça ve Arapça gibi ücretsiz kurslar da düzenleyen Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Evi, birçok konuda düzenlediği seminerlerle kültürel etkinliklerle buluşturuyor.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger dün (27.03.2019) Avrupa Birliğinin Temel Sorunları ve Türkiye Birliği İlişkilerinin Geleceği ’ne ilişkin bir konferans gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği’nin kuruluşu ve yönetimi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger, “Avrupalıların birlik olma düşüncesi Haçlı Seferlerine kadar dayanıyor. Avrupa Birliği konusunda ilk adımlar 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1940’lı yılların sonlarına doğru Avrupa ülkelerini birleştirebilmek, özellikle de komşu ülkeler arasında süregelen savaş dönemini tamamen sona erdirmek için atıldı. Coğrafi genişliği 4272 kilometrekareden oluşan Avrupa Birliği 28 ülke, 510 milyon nüfustan oluşmaktadır. Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya gibi 28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde ‘Hepimiz Farklılıklarımız İle Birlikte Avrupalıyız’ diyerek vatandaşları arasında ayrım gözetilmiyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları Schengen Vizesi ile Avrupa Ülkeleri arasında rahatlıkla gezerek yeni bakış açılarına sahip olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nde iç işlerde serbest, dış işlerde tek bir otoriteye bağlı bir yapılanma olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ülger, “Avrupa Birliği; mal, hizmet, iş gücü ve sermaye açısından çok güçlü durumda. 160 Milyon bütçesi olan Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin başvuru süreci 1963’lü yıllara dayanıyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla ivme kazanan bir süreçtir. 1999 yılında Avrupa Birliği üyeleri tarafından aday olarak kabul edilen Türkiye, 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı. Şuan Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan 6-7 milyon Türk vatandaşı bulunmakta. Bu anlamda bakıldığında Avrupa’nın dışında olsak da aslında içindeyiz.” dedi. Etkinlik, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Evi Müdürü Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz’in, Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger’e teşekkür belgesi takdim etmesi ile sona erdi.

Haber: Zilan KÖKERER (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors