Haberler

Böbrek Hastalığı ve Obezite

Her yıl mart ayının ikinci perşembe günü kutlanan Dünya Böbrek Günü kapsamında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi konferans salonunda "Böbrek Hastalığı ve Obezite" konulu bir toplantı düzenlendi.

Prof. Dr. Itır Yeğenağa'nın başkanlığındaki toplantıda İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrin Çetinarslan "Obezite nedir ve Önlenebilir mi?", İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Kalender Gönüllü "Böbrek Hastalığı ve Obezite" konularında sunum yaptı.

Prof. Dr. Çetinarslan etkinlikte yaptığı konuşmada Obezite ile böbrek hastalıkları arasındaki ilişkiyi anlatarak hastalıklar konusunda istatistiki bilgiler verdi. Obezitenin dünyada patlamaya hazır bir hastalık olduğunu belirten Çetinarslan obezite hastalığının tedavi yöntemlerinden de bahsetti.

Prof. Dr. Kalender, böbrek hastalığı ve obezitenin önlenebilir hastalıklar olduğunu söyleyerek toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kronik böbrek hastalığının tüm dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Kalender erken tanının önemine vurgu yaptı. Prof. Kalender, diyaliz veya nakil gerektirecek seviyeye ulaşmadan gerekli önlemler alınarak bu hastalıkların tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi.


Haber: Esat Öztürk (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors