Haberler

Genç İstihdama Kayıt(Dışısız) Kalma Projesi Sona Erdi

Kocaeli Üniversitesinin başvuru sahibi olduğu ve yürüttüğü Genç İstihdama Kayıt(Dışısız) Kalma Projesi dün akşam İzmit Emex Otelde düzenlenen kapanış töreni ile son buldu.

Kapanış törenine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Tarı, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç ve Arş. Gör. Mehmet Çağrı Gözen, Kocaeli SGK Müdürü İsmail Yılal, İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Mehmet Turabi, Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinden Muzaffer Sabur, Doğu Marmara Kalkınma Ajansından Esra Aras ile üniversitemizden akademisyenler, proje gönüllüleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Genç İstihdama Kayıt(Dışısız) Kalma Projesiyle elde edilen verilerin paylaşıldığı sunumun ardından konuşan Esra Aras ve Muzaffer Sabur, bu projeyle genç öğrencilerle çalışmanın yararını gördüklerini vurguladı.

Üniversite Öğrencileri Artık Daha Bilinçli

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Selçuk Koç, üniversite öğrencilerinin bilinçlendirilmesi için pek çok faaliyet yapıldığını söyleyerek, "Proje kapsamında üç tane çalıştayımız oldu. Beş tane seminerimiz iki tane kamu spotumuz var. Uluslararası sempozyum düzenledik. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri için kayıt(dışı) çalışmama konusunda ciddi bir bilinç oluştu. İnsanların kayıt dışı istihdamla sigortasız çalışmamaları gerektiği konusunda bir bilinç oluştu. Ücretlerinin veya sigortalarının eksik yatması konusunda üniversite öğrencileri artık daha da bilinçli. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri bu projeye büyük bir gönüllülükle destek verdi. Hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

Kayıt Dışı Çalışmak Ülkeye Zarar Veriyor

Proje yürütücülerinden Arş. Gör. Mehmet Çağrı Gözen ise projenin amacının dezavantajlı grupların kayıt(dışı) istihdamını önlemeye yönelik olduğunu belirterek, "Ülkemizde kayıt dışı istihdam oranları çok yüksek. Bu ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Fakat insanlar bunun farkında değil ve bizde bunun zararlarını anlatmak istedik. Bunu önlemek için de Avrupa Birliğinin bu konuda yardımları oldu. Etkili oldu ve bu sayede öğrenci kitlesine ulaşmayı sağladık" ifadelerini kullandı.

Kapanış töreni, Genç İstihdama Kayıt(Dışısız) Kalma Projesiyle ilgili belgesel gösteriminin ardından Doç. Dr. Selçuk Koç'a teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.


Haber: Fatih Osma


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors