Haberler

Türk Romanında Ankara Yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili bölümü Öğretim Görevlisi Esra Sazyek'in "Türk Romanında Ankara" başlıklı doktora çalışması Koç Üniversitesi VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yayımlandı.

Öğr. Gör. Esra Sazyek, "Türk Romanında Ankara" başlıklı kitabını takdim etmek üzere, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'yü makamında ziyaret etti. Kitabı yakından inceleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, içeriği ile ilgili Öğr. Gör. Sazyek'ten bilgi aldı. Böylesine önemli bir eserin ortaya çıkmasından dolayı Öğr. Gör. Sazyek'i tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, başarılarının devamını diledi.

Kitap İçeriği
Ankara'nın bir roman ortamı olarak Türk edebiyatında yer alış serüveni, başka şehirlerinkinden çok farklıdır. İki yüz on dört romandan elde edilen veriler ile hazırlanan "Türk Romanında Ankara" kitabında; Roma başta olmak üzere pek çok eski uygarlığa ev sahipliği yapmış Ankara'nın tarihî önem taşıyan mimarî eserleri; uluslararası literatüre giren doğal varlıkları; başkent olmadan önceki ve olduktan sonraki mekânları; heykelleri, anıtları, parkları, meydanları ve bahçeleri; demografik yapısı, konut sıkıntısı, başkent olarak inşası, İstanbul'la mukayesesi gibi geniş bir yelpazeye yayılan çok yönlü meseleler, hep eski-yeni ekseninde ele alınmış ve bu değişim, psikolojik bir varlık olan insan odağında yorumlanmaya çalışılmıştır.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors