Haberler

Küresel İklim Değişikliği ve Vektör Kaynaklı Zoonozlara Tek Sağlık Yaklaşımı

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda, Küresel İklim Değişikliği ve Vektör Kaynaklı Zoonozlara Tek Sağlık Yaklaşımı adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan katıldı.

“Küresel Isınmanın Etkileri Gün Geçtikçe Artıyor”

Küresel ısınmanın etkilerine değinerek sözlerine başlayan Dr. Öğr. Üyesi Taştan, “Küresel iklim değişikliğinin başlangıcı kavramsal ve düşünsel olarak 1880’li yılların başındadır. Literatüre baktığımızda uluslararası düzeyde hareketlenmeler 2000’li yılların başını göstermektedir. Bundan hareketle küresel ısınmanın etkilerinin azalması gerektiği yerde olabildiğince ilerlemesi, dünya üzerinde olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Örneğin son verilere göre son 15 yılda dünyanın en sıcak 10 yılını yaşamaktayız. Bunlar doğadaki ısı değişikliklerinin yaratmış olduğu ekolojik farklılıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu da bulunduğumuz çevreyi olumsuz etkilemektedir.” dedi.

“Doğal Değişimler İnsan Hayatını Etkiliyor”

Zoonotik vektörlerle bulaşan hastalıklar ve bunların artış sebepleri hakkında da bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan, “Pire, kene, sinek gibi mikroorganizmaları, hayvanlara veya insanlara bulaştırma özelliği olan küçük canlılara vektör denmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 verilerine göre vektörlerle bulaşan hastalıkların enfeksiyonlar içeresindeki riski %17’dir. Küresel iklim değişikliği birçok şeyin sebebi olduğu gibi bu hastalıkların bulaşmasının nedenleri arasına da girmiştir. Bunun yanında insan eliyle yapılan değişiklikler enfeksiyon hastalıklarının hayatımızda risk oluşturduğu gerçeği de yadsınamaz. Küresel iklim değişikliklerinin nedenlerine baktığımızda sıcaklık, yangınlar, kuraklık, deniz seviyesindeki yükselmeler, yağışlar, sel baskınları gibi faktörler karşımıza çıkmaktadır. İklim değişikliğine bağlı sıcaklığın artması, deniz seviyesinin yükselmesi ve aşırı yağışların olması sonucunda bu doğal değişimler yani insan kontrolü dışında olan değişiklikler yine insan hayatını olumsuz etkilemektedir.” ifadelerini kullandı. Etkinlik, soru-cevap ile sona erdi.

Haber: Buse KARAKULAK (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors