Haberler

Eğitim Fakültesinde “Fotoğraflarla Köy Enstitüleri” Sergisi Açıldı

Türk Milli Eğitiminde önemli bir yere sahip olan Köy Enstitülerinin 79. Yıldönümü nedeniyle fotoğraflarla köy enstitüleri sergisi, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde açıldı.

Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Küçük, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla 17 Nisan açılan ve tarihe ayna tutan fotoğraf sergisinde, 1940-1954 yılları arasında ülkenin dört bir yanında kurulan 21 adet Köy Enstitüsü ait fotoğraflar yer aldı. Sergide enstitülerin inşaat süreçleri yanı sıra balıkçılık, hayvancılık, ipek böcekçiliği, arıcılık gibi tarım uygulamaları ile ilgili fotoğraflar bulunmaktadır.

Sergide köylerden bu enstitülerde eğitim görmek üzere gelen öğrenci fotoğrafları yanında çocukların bu okullarda “iş için eğitim-iş içinde eğitim” prensibiyle eğitildiği duvarcılıktan dokumacılığa, arıcılıktan balıkçılığa, fizikten edebiyata, müziğe, resime, tiyatroya ve sanata ait çalışmaları gösteren tarihi fotoğraflara yer verilmiştir. Köy enstitülerinde yetişen bu öğretmenler ülkenin her yerinde genç Cumhuriyet’in yeni insanını yetiştirmek için çalıştılar. 17 Nisan 1940 tarihinde açılan köy enstitüleri seferberliği 1946’dan itibaren yavaşlamış olup, 1954 yılında Enstitülerin kapatılarak öğretmen okullarına dönüştürülmesiyle sona ermiştir.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors