Haberler

Üniversitemize Körfez'de Yeni Kampüs

Kocaeli Üniversitesi'nin Körfez'de kurulacak yeni kampüsünün temel atma töreni bugün (02.04.2017) Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık'ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Bakan Fikri Işık yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ile üniversitemiz yönetimi ve çok sayıda davetli katıldı.

Körfez Belediyesi tarafından yaptırılacak ve Osmanlı ile Selçuklu mimarisinden izler taşıyacak olan yeni kampüs 4 bin 500 öğrenci kapasiteli 20 bin metrekarelik alanda kurulacak. Körfez kampüsü projesinin bütçesi ise 18 milyon TL olarak açıklandı.

"Kocaeli Üniversitesi Kabına Sığmıyor"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Hafız Hikmet Akça tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan temel atma töreninde konuşan Bakan Fikri Işık, "Bu şehirde yaşamak bir ayrıcalıktır. Bu şehir yalnız Türkiye'nin değil dünyanın en güzel şehridir. Son dönemlerde şehrimiz için de önemli olan çok büyük projeleri Körfez'de hayata geçiriyoruz. Körfez kabına sığmadığı gibi Kocaeli Üniversitesi de kabına sığmamaktadır." dedi.

"Yeni Kampüs, Şehre Değer Katacak"

Kocaeli Üniversitesi'nin şimdilerde Türkiye'nin en büyük 3. üniversitesi konumunda yer aldığını kaydeden Bakan Işık, "Öğrenci sayılarındaki artışla birlikte kampüslerimiz yeterli gelmemeye başlayınca Körfez'de yeni bir fakülte kurulmasına karar verildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sadettin Hülagü Hocamıza ve Körfez Belediye Başkanımıza böyle güzel bir projeyi şehrimize ve ülkemize kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Körfez'de tamamlanacak olan yeni kampüsümüz öğrencilerle ilçe insanını bir araya getirerek şehrimizin değer kazanmasına büyük katkı sağlayacaktır." açıklamasında bulundu.

Körfez Kampüsü Bir Yılda Tamamlanacak

Hereke'de de Kocaeli Üniversitesi için yeni bir fakülte çalışmasının hazırlıklarının sürdürüldüğünü belirten Bakan Işık, "Yeni yapılan çalışmalar sonucunda şehrimiz için oldukça önemli eğitim yuvalarına kavuşmuş olacağız. Körfez'de kurulacak olan bu kampüsümüzün bir yılda tamamlanması planlanıyor. Bugün temelini atacağımız kampüsümüzün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Üniversiteler İnsana Değer Veren, Kalkınmaya Katkı Sağlayan Kurumlar"

İnsanı merkezine alan, insana hizmeti ibadet sayan bir anlayışla Türkiye'nin dönüşümünde Körfez'in aldığı payın büyük olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu, "2023 hedeflerine birlik içerisinde yürüdükçe, nice gelişmeleri insanımıza sundukça bu güçlü ülkeyi daha güçlü ve kudretli bir ülke konumuna taşıyacağız. Bu kampüs, bir bina olarak bitmenin hemen sonrasında insanı merkez almasıyla eğitime katkı sağlayacak. Artık üniversiteler not veren kurumlar değil insana değer veren, kalkınmaya katkı sağlayan kurumlar olma özelliğini taşımakta" dedi.

"Belediyeler ve Üniversiteler Ortak Hareket Ediyor"

Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ise, "Hizmet bizim işimiz. Geçmişteki sıkıntıları bir bir ortadan kaldırıyoruz. Kalkınmanın yerelden başladığını düşünerek yerel yönetimleri destekledik. Bugün de burada hayata geçirdiğimiz hizmetlerden Körfezimiz, Kocaelimiz, Türkiyemiz istifade ediyor. Artık belediyeler, üniversiteler tek başlarına çalışmıyorlar. Bu kent için üretilen her projede ortak hareket ediyorlar. Bugün de burada en güzel örneğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

"Hedefimiz, Gençleri İyi Yetiştirmek"

Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, "Üniversite-sanayi işbirliğinde gerçekleşen projelerimiz yanı sıra kent yönetimleri ile de ciddi işbirliklerini hayata geçiriyoruz. Dünyadaki bilim merkezleriyle yarışma konusunda bizim de alt yapımızın güçlü olması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde Hereke'de yapılacak ek kampüsümüzün de kentimize büyük katkısı olacaktır. Biz Kocaeli Üniversitesi olarak gençlerimizi iyi yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Körfez Belediye Başkanı Baran, "Geleceğimizin teminatı gençlerimize her daim sahip çıkıyoruz. 15 temmuzların bir daha yaşanmaması için gençlerimizi çok iyi yetiştirmeliyiz" diyerek eğitimin en büyük hizmet olduğu bilincinde olduklarını belirtti. Kocaeli'nin dört bir yanında hizmetlerin devam ettiğini söyleyen Başkan Vekili Zekeriya Özak ise, kentimize kazandırılan yatırımlara katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokolün katılımıyla Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü'nün temeli atıldı.


Haber: Helin Kaya - Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors