Haberler

Darülmuallimin'den Eğitim Fakültesi'ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 169. Yıldönümü

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda Darülmuallimin'den Eğitim Fakültesi'ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 169. yıldönümü kapsamında dün (15.03.2017) Yazar Yücel Feyzioğlu'nun katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Levent Durdu ile birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, bir toplumun en önemli zenginliğin nitelikli insan gücü olduğunu belirterek, "Nitelikli insan gücünü etkileyen en önemli sistem eğitim sistemidir. Eğitim sistemi güçlü ve iyi olursa nitelikli insan gücü de o kadar etkili olacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta üzere olmak 169 yıl öncesinden öğretmenlik ruhunu kazandırılmasına katkı sunan tüm öğretmenlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyorum" ifadelerini kullandı.

En Büyük Sorumluluk Öğretmenlerde

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, 16 Mart 1848 yılında İstanbul'da açılan Darülmuallim'in kuruluş amacının Osmanlı Devleti'nde modern eğitim kurumları olarak faaliyet gösteren rüştiyelere öğretmen temin etmek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Veli, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" ve "Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" sözlerini hatırlatarak Cumhuriyetimizin en büyük hedeflerinden birinin muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak olduğunu, bu hedefe ulaşmakta en büyük sorumluluğun ise öğretmenlere düştüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi'nde gelişmiş akademik kadroyla günün koşullarına uygun şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin devam ettiğini de aktardı.

Açın, Yazın ve Okuyun

Masalları ve anılarından örneklerler ile öğrencilere öğütler veren Yazar Yücel Feyzioğlu, Türkiye'de günlük kitap okuma süresinin gelişmiş ülkelere göre daha az olduğunu söyleyerek, "Okumaya zaman ayırın, göreceksiniz 10 yıl sonra Türkiyemiz zirveye çıkacaktır. Gelecekte öğrencilerinize de bunu aşılayın. Lütfen açın, yazın ve okuyun" dedi.

Etkinlik Prof. Dr. Ahmet Küçük ve Prof. Dr. Elşen Veli'nin, Yücel Feyzioğlu'na teşekkür belgesi ve hediye takdim etmesiyle son bulurken Yücel Feyzioğlu öğrencilere kitaplarını imzaladı.


Haber: Melis Nur Dalar (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors