Haberler

KOÜ Kültür Evi, Kapılarını Down Sendromlu Çocuklara Açtı

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Evi'nde, Gölcük Down Sendromlular Derneği'nden gelen çocuklara ebru sanatı öğretildi.

Gölcük Down Sendromlular Derneği çocukları, öğretmenleri ve Dernek Başkanı Belgin Abanoz dün (31.03.2018) KOÜ Kültür Evi'ni ziyaret etti. Ziyarette Değirmendere Ali Özbay MYO'dan Dr. Öğr. Üyesi Nermin Demirkol ile Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Seral da hazır bulundu.

Gölcük Down Sendromlular Derneği'nin 1. yıldönümü etkinliklerinden biri olan ziyarette, Kültür Evi Müdürü Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz, down sendromlu çocuklara Ebru sanatının inceliklerini gösterirken onlara pratik yapma imkanı sağladı.

"Çocuklar, Bizlere Sarılarak Teşekkür Etti"

Down sendromlu çocuklar atölyede geleneksel Türk sanatlarından Ebru'nun nasıl yapıldığını gözlemlerken yapım sürecine de ortak oldular. Kültür Evi Müdürü Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz yaptığı açıklamada, "Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında down sendromlu çocukları Ebru atölyemizde ağırlamak bizi çok mutlu etti. Çocukların, etkinlik sonrası bizlere ve kursiyerlerimize sarılarak teşekkür etmeleri ne kadar doğru bir etkinlik yaptığımızın en iyi göstergesi oldu. Bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecek." dedi.

Geçmişten Geleceğe Köprü Kuruyoruz

Kültür Evi'nin açılışından bugüne kadar geçen iki yıl gibi kısa bir zaman diliminde her yaştan insana hitap eden kursların yanında, birçok seminer, toplantı ve etkinlik yapıldı. Yıldırım Karadeniz, KOÜ öğrencileri ve Kocaeli halkının bu etkinlik ve kurslardan faydalanmasını sağladıklarını belirtirken, "Kadim bir geçmişe sahip olan Geleneksel Türk Sanatları (Tezhip, Hat, Minyatür, Ebru) bir sanat öğrenmenin yanında geçmişten geleceğe bir köprü kurmamızı ve bunlardan daha önemlisi sabrı öğretmesi bakımından oldukça önemlidir." ifadelerini kullandı.

Daha önce Değirmendere Ali Özbay MYO'da düzenlenen Seramik Teknoloji Eğitimi ve Torna Çalıştayı ile üniversitemizle bir araya gelen Gölcük Down Sendromlular Derneği ile olan ortak faaliyetlerin ilerleyen süreçte de devam etmesi bekleniyor.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors