Haberler

KOÜ Marstaki İlk Şehirlerin Projelerini Üretti

Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mars’ta kurulabilecek ilk şehirlerin planlama, tasarım ve mimarlık projelerini üretti.

“KOÜ Rektörlüğü”, “KOÜ, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı” ile “Kocaeli Bilim Merkezi” ortaklığı ile hazırlanan atölye sergisinin açılışı 11 Nisan Çarşamba günü saat 13:00’de SEKA’da bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nde yapılacaktır. 20 Nisan tarihine kadar sergi gezilebilecektir.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 2017-2018 Güz döneminde, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ersan Koç tarafından yürütülen “Merih2100:Yeni Dünya / Mars 2100:Terra Nova” başlıklı kentsel tasarım atölyesi ile Mars gezegeninde kurulabilecek ilk şehirleri eğitim vizyonuna dahil etti ve yürütülen atölye ile planlama, tasarım ve mimarlık projelerini üretildi. Sergide toplam 77 ADET A1 (594mm x 840mm) tasarım paftası, 6 adet alçı ve kolaj tekniği ile 1/20.000 ölçek şehir modeli, 20 adet karton ve 3D yazısı teknikleri ile üretilmiş çalışma maketi yer alacak

Ülkemizde türünün ilk örneklerinden olan bu atölyenin ürünlerini Kocaeli Üniversitesi Rektörlük Makamı himayesi ve desteği ile Kocaeli Bilim Merkezi’nde 11-20 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi özellikle ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilere geleceğe dönük vizyoner ufuk ve planlama, tasarım ve mimarlık konularında örnek olmayı hedefliyor.

Atölye birbirini takip eden 3 aşamada gerçekleşti.

1.AŞAMA (YIL 2030): İLK UÇUŞ VE HAYATTA KALMA DENEYİMİ: YAŞAM BİRİMİ TASARIMI / Mars gezegenine ilk ulaşacak 20 kişi için kişi başı 500 m3 toplamda 10000 m3 korunaklı/kapalı alan yaşam birimi tasarlanması.

2.AŞAMA (YIL 2050): UÇUŞLAR İLE SAYICA ÇOĞALMA VE MARSTA DOĞUMLAR:YAŞAM KÜMESİ VE KAMPÜS/MAHALLE TASARIMI / Mars gezegeni için tasarlanacak yaşam birimini ve türevlerini kullanarak en az 50 birimden oluşacak 50X20=1000 kişilik yaşam kümesi tasarlanması.

3. AŞAMA (YIL 2100+): 6 AYRI NOKTA 6 AYRI ŞEHİR DEVLETİ MODELİ: MARSTA İLK İNSAN ŞEHRİ TASARIMI / Mars gezegeni için tasarlanacak yaşam birimleri ve yaşam kümesinin ve diğer türev mekân programlarının yayılması, bir araya gelmesi, sürdürülebilir bir şehir dokusuna ulaşması sorularına cevap verecek en az 10 adet yaşam kümesini bir araya getirecek 10.000 kişilik bir şehri planlamak ve tasarlamak.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors