Haberler

KOÜ’de “Teknoloji” Zirvesi

Türkiye genelindeki Teknoloji Fakülteleri arasında 11.’si düzenlenen “Teknoloji Fakültesi Dekanlar Konseyi” toplantısına bu yıl Kocaeli Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Toplantıda, Türkiye genelindeki teknoloji fakültelerinin sorunları, üniversite bünyelerindeki uygulama birimleri ve sanayi işbirlikleri ile ilgili konuşuldu.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde dün (25.10.2018) “Teknoloji Fakültesi Dekanlar Konseyi” toplantısının açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, KOÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Kişioğlu ve Türkiye genelindeki Teknoloji Fakülteleri’nin Dekanlarının yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi.

“Nitelikli Eğitim ve Öğretim Vermeye Çalışıyoruz”
Kocaeli Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin tanıtım videolarının izletildiği toplantıda konuşan Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi’nin işleyişi ve çalışmaları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

“Kocaeli Üniversitesi olarak üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarının, Teknopark bünyesindeki firmalarımızın sayısını arttırarak devam etmesini hedefliyoruz. Kocaeli Üniversitesi Teknopark Anonim Şirketi bünyesinde 2018 Ekim yılı itibari ile 91 tane aktif, 8 tane kuluçka firmamız bulunuyor. Fakültelerimizde ve Meslek Yüksek Okullarımızda görev yapan akademisyenlerimiz, TÜBİTAK Projeleri ve Avrupa Projeleri için eğitimler ile destek sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

KOÜ Teknoloji Fakültesi’nde nitelikli eğitim ve öğretim vermeye çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Yasin Kişioğlu ise, çağımızda uluslararası düzeyde bilimsel ve teknolojik çalışmalar gerçekleştirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.

“Toplumun Geleceği İçin Eğitim Çok Önemli”
Toplumun geleceğinin verilen eğitimin başarısıyla değer kazandığını vurgulayan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Türkiye’nin otomotivden savunmaya sanayine, inşaat sektöründen gıdaya, nanoteknolojiden, alternatif enerjiye her alanda önemli değişim ve gelişim süreci içesinde olduğunu kaydederek günümüzde ülkeler arasındaki rekabetin bilgiler düzeyinde sürdürüldüğünü kaydetti.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin çalışmalarından bahsederek bilim ve teknolojiye yönelik ulusal önceliklerin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Her yıl farklı bir üniversitede gerçekleştirilen ve bu yıl Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Teknoloji Fakültesi Dekanlar Konseyi” toplantısında, teknoloji fakültelerinin bugünkü durumu değerlendirilerek, geleceğe yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, teknoloji fakültelerinin eğitim kalitesinin arttırılması, mezunlara daha fazla istihdam olanağının sağlanması ve ortak sorunların tespiti ile çözüm yolları üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Haber: Simge Karataş (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors