Haberler

İmalat Sanayiinde Kullanılan Yüksek Üretim Teknolojilerinin Ön Lisans Eğitim Programlarına Adaptasyonu Toplantısı Yapıldı

Kocaeli Üniversitesi Hereke Meslek Yüksekokulu’nun, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, 2019 yılı, İmalat Sanayiine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen “İmalat Sanayiinde Kullanılan Yüksek Üretim Teknolojilerinin Ön Lisans Eğitim Programlarına Adaptasyonu” başlıklı projesinin tanıtım toplantısı 21.10.2019 tarihinde Hereke Meslek Yüksekokulu’nda yapıldı.

Toplantıya Körfez İlçesi Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fiğlalı, İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay, İMES Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Onur Kesici, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Vekili Devrim Şavlı ve Uzman Merve Çalhan, Eurotray firmasından Eser Kaya, Gürçelik firmasından Fatih Demirkol ve Aziz Ceylan, Kayse firmasından Yunus Özcan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Okul Müdürü Prof. Dr. Elif ÖĞÜT proje kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalar ile Meslek Yüksekokulu mezunlarının yetkinliklerinin sanayi ve iş dünyası ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelik kazanacağını, iş becerilerinin gelişeceği ifade etti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nilgün Fiğlalı, Kocaeli Üniversitesinin Ar-Ge çalışmalarına, Üniversite Sanayi işbirliğine çok önem verdiğini, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteklerinin Kocaeli Üniversitesi için çok önemli olduğunu, daha önceki yıllarda farklı meslek yüksekokullarımızın destekten faydalanarak örnek teşkil eden laboratuvar ve eğitim sistemlerine kavuştuğunu, proje ile Hereke Meslek Yüksekokulu’nda da mühendislik programları düzeyinde eğitim gerçekleştirilmesi imkanına kavuşulacağını ifade etti.

Körfez Belediye Başkanı Şener SÖĞÜT Kocaeli Üniversitesi Hereke Meslek Yüksekokulu bünyesinde gerçekleştirilen projenin, yaşadığımız çağın gerekliliklerini yakalamak, insanımızı ve ülkemizi hak ettiği hayat standartlarına ulaştırmak ve daha ileriye taşımak için kararlılık, azim ve dayanışmanın çok güzel bir örneği olduğunu söyledi.

İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY yaptığı konuşmada üniversite ve öğrencilerle ilgili düşüncelerini, “Ülke olarak yüksek teknolojiler üretmeliyiz. Bunun yolu Ar-Ge’den, inovasyondan, yüksek teknolojiden yani Üniversite Sanayi işbirliğinden geçmekte ve işbirliği gerçekleşirse katma değerli işler ortaya çıkmaktadır. Yükte hafif, pahada ağır deyiminden hareketle yüksek teknoloji içeren değerli ürünler üreterek ihracat yapmak zorundayız. Genç nesillerin girişimci olmak için gayret sarf etmeleri gerekmektedir. Ancak girişimcilik için iyi bir eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile “İleri Uygulamalı Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Kurulması” projesini yürütüyoruz. Nitelikli eleman yetiştirme ve gençlerimize güzel bir gelecek sunmak adına Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÜÇÜKAY yaptığı konuşmada üniversite ve öğrencilerle ilgili düşüncelerini, “Ülke olarak yüksek teknolojiler üretmeliyiz. Bunun yolu Ar-Ge’den, inovasyondan, yüksek teknolojiden yani Üniversite Sanayi işbirliğinden geçmekte ve işbirliği gerçekleşirse katma değerli işler ortaya çıkmaktadır. Yükte hafif, pahada ağır deyiminden hareketle yüksek teknoloji içeren değerli ürünler üreterek ihracat yapmak zorundayız. Genç nesillerin girişimci olmak için gayret sarf etmeleri gerekmektedir. Ancak girişimcilik için iyi bir eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile “İleri Uygulamalı Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Kurulması” projesini yürütüyoruz. Nitelikli eleman yetiştirme ve gençlerimize güzel bir gelecek sunmak adına Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Kuracağımız teknoparkta üniversitelerimize ve gençlerimize imkanlar sunacağız.” şeklinde konuştu.

Toplantı mevcut laboratuvarların incelenmesi ile sona erdi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors