Haberler

CUMHURİYET KAZANIMLARI

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından 30.10.2019 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda Cumhuriyet Kazanımları adlı bir panel düzenlendi.

Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik konuşmacı olarak yer aldı. Cumhuriyet dönemi, Türkiye Arkeolojisi ve Kadın hakları kazanımlarının konuşulduğu etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

“Türk Öğrenciler, Yurtdışına Gönderildi”

Panel’in açılış konuşmasını Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Tuba Ökse gerçekleştirdi. Arkeoloji, Antropoloji ve Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan üniversite bölümleri hakkında bilgi veren Ökse, “1924 yılında çıkartılan Tehvid-i Tedrisat Kanunundan sonra oluşan bir bölüm kurulmasıyla ve Türk öğrencilerin, devlet bursuyla yurtdışına gönderilmesiyle oluşan bir süreçtir. Atatürk’ün, dönemin başbakanı İsmet İnönü’ye gönderdiği bir telgrafta; müze müdürlüklerine kesinlikle arkeoloji uzmanlarına ihtiyaç olduğunu söylemesi üzerine yurtdışına Türk öğrenciler gönderilmiştir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Türk Kadını, Milli Mücadele’nin Başında Etkin Rol Oynadı”

Cumhuriyet’in en çok kadınlara yakıştığını vurgulayan Doç. Dr. Esma Torun “1918’lerde İngiltere’de başlayan Kadın Hakları Hareketi, ülkemizde ki kadınları da etkilemişti. Bu dönem içerisinde Türk Kadını, Milli Mücadele’nin başında etkin rol oynadı. Savaşın ardından Mustafa Kemal’in kadın hakları konusunda başından itibaren kadınların isteğini yerine getirmek istemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, toplumun çağdaşlaşması gerekiyorsa kadınıyla erkeğiyle birlik içinde olması gerektiğini savunmaktadır. Türkiye’de, kadınlara 1924’ten 1929’a kadar siyasi haklar dışında bütün haklar verilmiştir. Bunun ardından kadınlara her alanda meslek sahibi olma hakkının da verilmesiyle bizler Cumhuriyet döneminde kadına verilen değeri görmekteyiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Panelin sonunda Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Erşen Veli ve Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı İbrahim Şirin konuşmacılara teşekkür belgesi vererek paneli sonlandırdı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors