Haberler

KOÜ’de Paramedik Günü Kutlandı

Paramedik, diğer adı ile Acil Tıp Teknikeri, acil tıbbi durumlarda hasta veya yaralılara bakım yapan meslek grubuna verilen unvandır. Paramedik, acil durum çağrılarına cevap vermek, tıbbi hizmetler yapmak ve hastaları tıbbi tesislere taşımakla yükümlüdür.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nda dün (20.12.2018) Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Günü kapsamında bir etkinlik gerçekleştirildi. Programa, Kocaeli Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Pekdemir, Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan, Kocaeli İl Ambulans Servis Başhekimi Dr. Cahid Nazım Çaka, Parder Yönetim Kurulu Üyesi Paramedik Rüçhan Karagül, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Koordinatörü Paramedik Murat Yıldız ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı hakkında bilgi veren KOÜ Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Pekdemir “Türkiye’de 15.000 Paramedik Bölümü mezununa ihtiyaç var. Biz bölümümüzü geliştirmek için çabalıyoruz ve bu kapsamda öğrencilerimize Paramedik Derneği’yle ortak yürüttüğümüz ambulans eğitimi veriyoruz.” dedi. Sağlık Meslekleri Eğitiminin önemi hakkında konuşan Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan, “Paramedik alanında olan gelişmeler yavaşta olsa iyi yönde ilerliyor. Üniversitemizde verilen eğitim; içerik, şekil ve standartlarımız yönünden Avrupa ile yarışacak düzeydedir.” diyerek öğrencilerin meslek alanına olan bakışlarını geliştirmelerini gerektiğini söyledi.

Türkiye’de paramedik mesleğinin geleceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Parder Yönetim Kurulu Üyesi Paramedik Rüçhan Karagül ise, “Paramedik Bölümü’nde eğitim kalitesi çok önemli bu alanda 114 farklı üniversitede de bu bölüm var ve çok fazla paramedik mezunu var. Bu yüzden kendinizi geliştirmeniz gerekli üniversiteler araştırma için yön göstermeli, öğrencilere vakit ayırmalı ve öncülük etmeli.” diye konuştu. Program müzik dinletisi ile son buldu.

Haber: Kaan TÜRKER (Radyo K.İ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors