Haberler

KOÜ Kültür Evi’nde Gönül Sohbetleri Devam Ediyor

Tarihi, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan, yaşam boyu eğitim anlayışı ile her yaştan insanları kadim sanatlarla buluşturan Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi'nde gönül sohbetleri devam ediyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, dekanlar ve akademisyenlerin katılım gösterdiği gönül sohbetlerinin bu ayki konuğu Diyanet İşleri eski Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç oldu.

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin daveti üzerine üç ciltlik hatırat kitabı “Zorlukları Aşarken” konulu söyleşi için üniversitemize gelen Diyanet İşleri eski Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, KOÜ Kültür Evi’nde gerçekleştirilen gönül sohbetlerine de katıldı.

Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan sohbette İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman, “Çok kısıtlı imkanlarla çok büyük kalıcı hizmetlere imza atan bizim de hocamız Dr. Tayyar Altıkulaç’a bu kadar işinin arasında bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz” dedi. Dr. Tayyar Altıkulaç ise bu imkanı kendisine sundukları için Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman’a teşekkür etti. Dr. Tayyar Altıkulaç sohbetinde Kuranı Kerim’in kitap haline getirilme ve çoğaltılma zamanına dair bilgiler verdi.

Kuranı Kerim’in Hz Peygamber’e 23 yılda peyder pey indiğini söyleyerek sözlerine başlayan Dr. Tayyar Altıkulaç, “İnen ayetler vahiy katipleri tarafından kayda geçirilmiş ancak Hz. Peygamber vefat ettiğinde ayetler kitap haline getirilmemişti.“ dedi. Hz. Ömer’in, Halife olan Hz. Ebubekir’den Kuranı Kerim’in kitap haline getirilmesini istediğini aktaran Dr. Tayyar Altıkulaç, bundan sonraki süreçte ayetlerin bir araya getirilerek Kuranı ezbere bilen sahabelerin onayının alınması ile kitap haline getirildiği ve Halife Hz. Osman zamanında da 6 mushaf olarak çoğaltıldığını ve 5 mushafın farklı şehirlere gönderildiğini söyledi. Günümüze ulaşan dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan mushaflar üzerine yaptığı araştırmalar üzerine bilgiler veren Dr. Altıkulaç, “Boyutları, ağırlıkları, satır sayıları, yazı karakterleri farklı, yazan katipler birbirini hiç görmemiş olsa da aralarında hiçbir fark yok. O dönem yazılmış mushafların bugün elimizdekilerden hiçbir farkı bulunmamaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Samimi bir ortamda gerçekleştirilen sohbet sonunda, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Dr. Tayyar Altıkulaç’a hoş sohbetleri ve doyurucu bilgiler için teşekkür etti.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors