Haberler

KARTEPE ZİRVESİ 2019 BASIN TOPLANTISI

Kartepe Zirvesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Kartepe’de düzenlenen uluslararası bir organizasyondur. Zirve, Dünyanın karşı karşıya bulunduğu meselelere çözüm üretme misyonuna katkı sunmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi organizatörlüğünde, Kocaeli Üniversitesi, sivil toplum kuruluşları ve diğer üniversiteler paydaşlığında, 25-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Kartepe Zirvesi 2019” öncesinde bugün (22.10.2019) basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

“Şehrimiz İçin Büyük Bir Şans”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kentleşmeye dair istatistiklere değinerek, “Öncelikle bazı sayılarla başlamak istiyorum. Böylelikle yapmış olduğumuz zirvenin de maksadı ortaya çıkmış olacak. Günde 20 bin futbol sahası büyüklüğünde genişliyoruz. Dünyada 258 milyon göçmen var, trafikte bir milyar araç var Dünyada yılda 1 milyon 350 bin kişi trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor. Depresyondaki insan sayısı 2016 verilerine göre 270 milyon kişi. Neden Kocaeli’nde bu zirveyi yapmaya kalkıştık. Meseleleri dünya ölçeğinde düşündüğümüzde bunun bir önemi yok. Kocaeli’nin böyle bir zirveye ev sahipliği yapması ise kuşkusuz Kocaeli için çok büyük bir şanstır. Birçok üniversite bu zirveye katılacak. Gençlerimize özel 2 ayrı panel, oturum olacak. Şehir ekonomisi, iş ve istikrar üzerine de bir Çalıştay düzenlenecek.” ifadelerini kullandı.

“Zirve, Toplumsal İhtiyaçlara Yön Verecek”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, konuşmasının başında, “Ülkemiz ve sınır komşularımızın huzur ve güvenliğini tesis etmek üzere başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına cansiperane mücadelelerinden dolayı şükran, saygı ve selamlarımı iletiyorum.” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Hülagü, deprem, sanayileşme, göç ve kentleşmenin sorunlarına değinerek “ Toplumsal ihtiyaçların giderilmesi doğru bir planlama ve ivedilikli hareket etmekten geçmektedir. Bu planlama ancak bilimsel veriler ile mümkün olabilir. Çağdaşlaşmanın ve gelecek nesillerin daha sağlıklı olabilmesinin anahtarı da bu güçlü yapı içerisinde gerçekleşecektir.” diye konuştu. Prof. Dr. Hülagü, son olarak ise “Dünyada entegre olmuş bu ülkenin ve kentin fertleri olarak tüm dünyanın sorunlarına yön verecek atılımlar yapmak bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Bu sebepten dolayı Kartepe Zirvesi, şehrimizde düzenlenerek bu kalkınmaya öncülük etmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Toplantı basın mensuplarının sorularıyla sona erdi.

Haber: Berkan ALAN (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors