Haberler

GSF Öğrencileri Seramik Fabrikalarına Teknik Gezi Düzenledi

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Seramik Bölümü, 2007 yılından itibaren öğrencilerine sanat eğitiminin yanı sıra, endüstriyel seramik tasarımı ve üretim teknikleri alanında eğitimler de vermektedir.

Öğrencilerimiz, Endüstriyel Seramik Tasarım ve Uygulama dersi ile Alçı Model Kalıp Şekillendirme Yöntemleri dersi kapsamında; porselen yemek takımı-kahvaltılık vb. sofra eşyası tasarımı ve üretimi; İki boyutlu Yüzeysel Tasarım ve Dekor dersi kapsamında ise endüstriyel karo tasarım ve uygulamalarını mekanik ve dijital yöntemlerle yapmaktadır.

Öğrencilerin eğitim aldıkları konularda, güncel üretim teknolojileri ve fabrika ortamına ilişkin bilgi sahibi olmalarını önemseyen Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, bu nedenle, Doç. Safiye Başar koordinatörlüğünde, Öğr. Gör. Şafak Ağdacı ve Öğr. Gör. Yekta Ziya Özkan ve bölüm öğrencilerinin katılımıyla Kütahya Porselen ve Serra Seramik fabrikalarına teknik gezi gerçekleştirdi.

Ülkemizin köklü porselen ve seramik fabrikalarına sahip NG topluluğunun Kütahya Porselen fabrikasında öğrencilerimiz, Tasarım Merkezi Yöneticisi Fatih Özger’den porselen sofra eşyası tasarım ve üretim süreçleriyle, pişirim teknolojilerine ilişkin bilgi aldı. Yeni teknolojilerin, üç boyutlu baskı makinalarının üretim süreçlerine yansıyan olumlu sonuçlarını yakından gözlemledi. Öğrenciler aynı zamanda fabrika bünyesinde bulunan geleneksel Kütahya Çini koleksiyonunu inceleme olanağı buldu.

Yer ve duvar karosu üretiminde dünyada beşinci sırada yer alan ülkemizin ileri teknolojiye sahip fabrikaları arasında yer alan Serra Seramik fabrikasında ise öğrencilerimiz, porselen yer karosu teknolojisinine ilişkin bilgi alırken, üretimin tüm aşamalarını gözlemledi. Özellikle tasarım stüdyosu, öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdikleri bir alan oldu. Fabrika Genel Müdürü Abdülhekim Yakut, Personel ve Planlama Müdürü İbrahim Uçkun ve Tasarım Müdürü Aydın Şölenay çeyrek asrı aşan deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşırken geleceğin genç tasarımcıları öğrencilerimizden gelen soruları içtenlikle cevapladılar.

Öğrencilerimize staj imkanı sağlanmasının da gündeme geldiği ziyarette, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü her iki kurumla ortak projeler geliştirme konusunda görüş birliğine vardı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors