Haberler

Çocuk Yaşta Evlenen Birey Sağlıklı Gelişmez

Çocuklar, henüz kendi psikolojik ve bedensel gelişimini tamamlamamış genç bireylerdir.

Evlilik gibi yetişkinler için tanımlanmış bir kurumun içine yerleştirilen, yetişkinlerin sorumlulukları yüklenen ve o hayatı yaşayan fakat ne bedensel ne de psikolojik olarak buna hazır olmayan bir birey sağlıklı bir gelişim sağlayamaz.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi İren Dicle Deveci, çocuk yaşta evlilik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Deveci, çocuk yaşta evliliğin sebeplerinin eğitimsel ve kültürel kaynaklı olduğunu belirtti.

Okulda ve Medyada Verilen Eğitimler Önemli

"Eğitimi yeterli düzeyde ve kalitede tüm toplumsal gruplara iletemezsek bunları yanlış değerlendiren toplum kesimleri de büyüyor" diyen Dicle Deveci, okullarda ve medyada verilen eğitimlerin çocukları doğru bir şekilde yönlendirmesi gerektiğini aktardı. Deveci, "Eğitim doğru olmadığı takdirde kültürel olarak yerleşmiş kimlik kodlarına bağımlılığımız artıyor. Dolayısıyla, çocuklar genç yaşta ebeveyn olmak üzerine şartlanabiliyor ve bu büyük sorunlara da neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Çocuklarına Zulüm Eden Toplumların Geleceği Aydınlık Olamaz

Çocuk yaşta evlilikle kişinin hakları elinden alınıyor ve bu çocuklarda geri dönüşü olmayan psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Çocukların sağlıklı yetiştirilmemesi durumunda, ailelerin olduğu kadar ve toplumun da sağlıklı yetişemeyeceğine dikkat çeken İren Dicle Deveci, "Küçük yaşta evlilik bağı içine zorlanan çocuklar daha sonra kendi çocuklarını doğru şekilde yetiştiremeyebilir. Çocuk istismarını da meşru kılmak ülkenin aile yapısını bozan ve nesilleri ömür boyu yanlışa sürükleyecek bir hatadır. Çocuklarına bu şekilde zulüm eden toplumların gelecekleri aydınlık olamaz" diyerek sözlerini tamamladı.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors