Haberler

KOÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü'nde Koronavirüs Süreci İçin Maske Üretimi

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü tüm dünya ve ülkemiz olarak içinden geçtiğimiz Koronavirüs'le mücadele sürecinde, sağlık personelinin ihtiyaç duyduğu maskeleri 3D yazıcılar ile üretti.

Kocaeli Üniversitesi Ar-Ge Laboratuvarları Koordinatörü ve Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Gündoğdu ile Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Levent Aydın'ın koordinasyonunda gerçekleşen üretimler ile ilk etapta Kocaeli Üniversitesi Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nde kullanılmak üzere çok sayıda maske teslim edildi.

"Fedakâr Sağlık Personelimize Minnetimizi Gösterebilirsek Ne Mutlu Bize"
Prof. Dr. Özcan Gündoğdu konu hakkında konuşarak "Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nilgün Fığlalı hocamız ile konuşmamız sonrasında, Rektör hocamızın da destek ve oluru ile hemen harekete geçerek, birkaç saat içinde üniversitemizdeki tüm 3D yazıcıları Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde bir laboratuvarda topladım ve bu konuda uzman olan Öğr. Gör. Levent Aydın hoca ile temasa geçerek ilk adımı atmış olduk. Böylece bu zor günlerde çok büyük fedakârlıklarda bulunarak hayat kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarımıza olan minnetimizi, onların korunmasına katkıda bulunmaya çalışarak, bir nebze de olsa gösterebilirsek ne mutlu bize" ifadeleri kullandı.

Konuşmasına devam eden Prof. Dr. Gündoğdu "Üretim sürecinde özellikle Başhekim Yardımcımız Prof. Dr. Maksut Görkem Aksu ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Emre Özel'e destekleri ve geri dönüşleri için, üretim aşamasında yardımcı olan başta Arş. Gör. Dr. Faruk Aktaş ve Arş. Gör. Sümeyya İlkin olmak üzere yardımları olan tüm Teknoloji Fakültesi'nin diğer hocalarına ve personeline teşekkür ediyoruz" dedi.

Öğr. Gör. Levent Aydın da üretim sürecinden bahsederek, "Birkaç tane çalışmayan yazıcıyı da tamir ederek hizmete aldık ve şu an 24 saat esaslı maske üretimini yapıyoruz. Bir sonraki aşama ise prototipini ürettiğimiz ve çok daha fazla ihtiyaç duyulan N95 olarak bilinen maskeleri üreterek, bunları da sağlık personelimize göndermek. Şu ana kadar üretilen birçok maske üniversite hastanemize, Diş Hekimliği Fakültemize ve güvenlik görevlilerimize gönderilmiştir." şeklinde konuştu.

Haber: Gizem TUNÇÖZ (BHİ, RATAM)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors