Haberler

Ahşap Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında; Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen ve yürütücülüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Yarkın BİÇER’in yaptığı 26. Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapanış töreni ile sona erdi.

Çınarlık Meydanı’ndaki açılış programıyla 17 Temmuz’da başlayan sempozyuma, Rusya’dan 1, İran’dan 1, İspanya’dan 1, Türkiye’den ise 3 heykeltraş katıldı. Kapanış programı ve ödül törenine Gölcük Kaymakamı Mustafa IRMAK, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım SEZER, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar PÖSTEKİ, Heykel Bölüm Başkanı Doç. Ceyhun Konak, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Metin ŞENTÜRK katıldı.

Sempozyuma Katkı Sunmaktan Gurur Duyuyuruz

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. D. Nigar Pösteki, “Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Belediyesi’nin birlikte yürütmüş oldukları Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında yıllardır sürdürdüğümüz ve bu 26.sını sona erdirmek üzere olduğumuz, Değirmendere halkı ile sanatı buluşturduğumuza inandığımız bu güzel günde hepinize çok teşekkür ediyorum. Özellikle ilkel çağlardan beri duygu ve düşüncelerini çeşitli yüzeylere yansıtan insanoğlunun her malzemeyi sanat haline getirebileceğini gösteren böyle güzel bir sempozyumun sonuna geldik. Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü olarak verdiğimiz katkıdan büyük gurur duyuyoruz ve hem üniversite rektörlüğümüze, hem belediye başkanımıza sanata ve sanatçıya verdikleri değer için teşekkür ediyoruz” dedi.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer de yaptığı konuşmada, “Bu yıl 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu tamamlamış bulunuyoruz. Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu 26 yıldır devam eden Türkiye’nin en uzun soluklu sanatsal faaliyeti. Bu heykel sempozyumunu diğer sempozyumlardan ayıran bir diğer özellikte sanatçılarımızın çalışmalarını özellikle hemşehrilerimizin yoğun olarak bulunduğu, halka açık bir alanda gerçekleştirmeleri. Dolayısı ile sanatla, sanatçıyla kent insanını buluşturmuş oluyoruz. Sanatın hayatının içerisinde olmasını sağladığını görüyoruz. Sanatçılarımıza iki hafta önce teslim edilen o tomrukların içerisinde tavşanı, Köpeği kendileri gördüler ve tomruğun içerisinden onu müşahhas hale getirdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu sempozyumumuzun daha uzun yıllar sürmesini diliyorum. Seneye bu etkinlikte tekrar buluşmak üzere herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Törende konuşma yapan Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, “Her alanda olduğu gibi sanatsal ve kültürel etkinlikler anlamında da Gölcük kendini ispatlamış. Gölcük insanına yakışır bir şekilde bu alanda da en güzel eserleri ortaya koymuş güzel ve büyük bir ilçe. Ben bu açıdan başta belediye başkanımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı bu konuda her türlü desteği veren üniversitemizi, değerli sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Gölcük’ümüzü bu güzel eserler ile buluşturdukları için teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaların devamını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, yaklaşık iki hafta boyunca Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda çalışan üçü yabancı 6 heykel sanatçısına protokol üyeleri tarafından plaket takdiminde bulunuldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors