Haberler

Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın

Yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımı, ilaçların vücuda etki etmemesine yol açıyor, bakteri enfeksiyonlarının önlenememesi riskini arttırıyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, antibiyotiğin nezleyi iyileştirmediği gibi birçok yan etkiye sebep olduğuna dikkat çekti.

Gereksiz antibiyotik kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, antibiyotiğin özellikle Türkiye'de gereğinden fazla kullanıldığını söyleyerek, "İnsanlar nezle olduklarında doktora gidip antibiyotik yazdırıyorlar fakat antibiyotik nezleyi iyileştirmediği gibi birçok yan etkiye sebep olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Doktor Önerisi İle Kullanılmalı

Antibiyotik kullanımını arttıran reçetesiz ilaç satımının yasaklarla birlikte son yıllarda azaldığını ifade eden Prof. Dr. WillkeTopçu, "Boğazda sadece bir bakteri türü var (streptococcus pyogenes) ve bu bakterinin neden olduğu enfeksiyonun tedavisinde antibiyotik kullanılıyor. Diğer mikroorganizmalara bağlı boğaz enfeksiyonlarında antibiyotiğin yararı yoktur" dedi. Topçu, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan testle birlikte enfeksiyonun bakteriyel mi olup olmadığını öğrenildiğini ve buna göre antibiyotik yazılıp yazılmayacağına karar verildiğini aktardı.

Antibiyotiğe Karşı Direnç Ölümcül Olabiliyor

Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, antibiyotiğin sık kullanılmasıyla bakterilerin direnç kazandığını ve bir süre sonra bakterilere karşı antibiyotiğin etki etmediğini söyledi. Prof. Dr. Topçu, "Gereksiz antibiyotik kullanımın en büyük olumsuz sonucu bakterilerin direnç kazanması. Ayrıca antibiyotik kullanımının ölümcül sonuçları da olabiliyor. Dirençli bakteri enfeksiyonlarına karşı artık ömrü az olduğu için ilaç üretimi yapılmıyor" dedi.


Haber : Cansu İşleyen (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors