Haberler

Ebelerin Güçlendirilmesi Eğitimi

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ve Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile kamu hastanelerinde doğum ünitesinde görev yapan ebelere yönelik "Ebelerin Güçlendirilmesi Eğitimi" yapıldı.

10-14 Nisan tarihleri arasında yapılan eğitim programında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Görkem Aksu, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Tıbbi Hizmetler Başkanı Onursal Varlıklı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı ve program eğitim koordinatörü Doç. Dr. Ayla Ergin ve Kamu Hastaneleri Program Koordinatörü Halide Varol açılış konuşmaları yaptı.

Üç Etapta 80 Ebe Eğitilecek

Sezaryen oranlarını düşürmek, normal doğumu özendirmek, annelerin mutlu doğum yapmalarını sağlamak ve anne-bebek ölümlerini engellemek amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ebelere yönelik eğitim programı hazırlandı. Ülke genelinde 12 ilde gerçekleştirilen eğitim, 13. il olarak Kocaeli'de yapılıyor. Mayıs ve Ekim 2017 tarihlerinde üç etap şeklinde devam edecek olan eğitimde, doğum ünitesinde aktif görev yapan 80 ebenin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Kocaeli Üniversitesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayla Berkiten Ergin ve Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Uzman Halide Varol'un koordinatörlüğünde gerçekleştirilen eğitimlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık tesisleri bünyesinde, doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi, anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmeleri, ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları, sahada gebe eğitimlerinin standardize edilmesi, normal doğumun yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Eğitimciler
Doç. Dr. Ayla Ergin / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı
Doç. Dr. Hasan Terzi / S.B.Ü. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Op. Dr. Ünal Türkay / S.B.Ü. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Uzman Halide Varol / Kocaeli KHB Genel Sekreterliği
Öğr. Gör. Dr. Sena Aksoy / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü
Öğr. Gör. Dr. Resmiye Özdilek / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü
Öğr. Gör. Deniz Köktan / Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı
Öğr.Gör. Nafiye Dutucu / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü
Öğr.Gör. Belgin Babadağlı / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü
Arş. Gör. Hatice Acar Bektaş / KOÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü
Ebe Ebru Çalışkan / Kocaeli KHB Genel Sekreterliği
Ebe Şermin Dere / S.B.Ü. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ebe Nevin Şengör / Darıca Farabi Devlet Hastanesi


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors