Haberler

Toplumu İlgilendiren Hastalık: Verem

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Ilgazlı verem hastalığı hakkında bilgiler verdi. Ilgazlı, verem hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurguladı.

Çağdaş Dandan ve Miray Gülova'nın sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a katılan Prof. Dr. Ahmet Ilgazlı, verem hastalığının bulaşıcı ve teşhisi zor konulan bir hastalık olduğunu kaydetti.

"Verem Tedavi Edilebilir"

Prof. Dr. Ilgazlı, hastalığın solunum yolları aracılığıyla bulaşabildiğini kaydederken bulaşıcı olması sebebiyle sadece kişiyi değil tüm toplumu ilgilendirdiğini ifade etti. Ahmet Hamdi Ilgazlı verem hastalığının vücutta kendini fazla belli etmediğini vurgularken bu nedenle hastalığın teşhisinin konulmasında titiz çalışılması gerektiğini kaydetti.

Hastalığın tedavi yöntemlerinden de bahseden Prof. Dr. Ilgazlı, kesin tanı konulmadan tedaviye başlanmasının mümkün olmadığını söylerken, ilaç tedavisinin verem hastalığında önemli bir aşama olduğunu ifade etti. Yeni tanı konulmuş bir hastaya en az 6 ay ilaç tedavisi uygulanması halinde başarılı bir sonuca ulaşılabileceğini ifade eden Ilgazlı, tedavi olarak hastalığı atlatan bir kişinin daha sonra tekrar verem hastalığına yakalanma ihtimalinin herkesle aynı olduğunu belirtti.

"Verem Korkulacak Bir Hastalık Değil"

BCG aşısının verem tedavisindeki önemine de değinen Prof. Dr. Ahmet Hamdi Ilgazlı, bu aşının canlı bakteri aşısı olduğunu belirtirken verem hastalığını büyük ölçüde zayıflatabileceğini ve hastalığa karşı direnç oluşturacağını aktardı. Prof. Dr. Ilgazlı, aşının hastalığa yüzde 70'e kadar koruma sağlayabileceğini söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Ilgazlı verem hastalığının korkulacak bir hastalık olmadığını, tedavisinin mümkün olduğunu ve tedavi sürecinde ilaç kullanımının dikkatle yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors