Haberler

Aktif Yaşama Engel Yok

Gölcük Vizyon 2023 kapsamındaki "Gölcükte Aktif Yaşama Engel Yok Projesi" ile mayıs 2017'de başlanıp yıl sonuna kadar Gölcük Belediyesi sınırlarında yaşayan engellilere yönelik yaz kampı düzenlenecek, Engelsiz Yaşam Merkezi'ne gelen engellilere fiziksel aktivite, su içi egzersizleri, okçuluk çalışmaları ile sosyal uyum becerileri, moral motivasyonları arttırılarak yaşam kaliteleri yükseltilecek.

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Menşure Aydın ve Gölcük Belediyesi Spor Müdürü Salim Tekeş Radyo K.İ.'nin Güne Bakış programına konuk olarak Gölcükte Aktif Yaşama Engel Yok Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Engelsiz Yaşam Merkezi

Doç. Dr. Menşure Aydın, çağımızın genel sorununun hareketsiz bir yaşam ve bu hareketsiz yaşama bağlı gelişen sağlık sorunu olduğunu belirterek "Gölcük'te çok güzel bir uygulama Engelsiz Yaşam Merkezi var. Burada değişik aktiviteler yapılıyor. Engellilerin halkla beraber yapacağı aktif yaşama yönelik çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Öğrencilere Spor Bilimleri Fakültesi'nde hemen hemen tüm bölümlerde Engellilerde Spor ve Terapi Rekreasyon dersleri verildiğini belirten Doç. Dr. Aydın, "Genellikle risk gruplarına yönelik bir çalışma sürdürülüyor. Engellilerde bir risk grubuna girdiği için hem öğrencilere bir uygulama alanı olması, engel ve risk grubunun tanımı, etkinlik yaptırma ve yapılan etkinlikleri de değerlendirme alanlarında bilgi deneyimlerini arttırmak amaçlanıyor" dedi.

En Büyük Destekçimiz Üniversitemiz

Kocaeli Üniversitesi'nin Gölcük Vizyon 2023 ve her türlü projeye çok büyük destek sağladığını kaydeden Doç. Dr. Aydın, "Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük'teki çalışan ekiple çok uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Gelecek yıllarda artık engelsiz yaşam merkezleri değil de herkesin birlikte etkinlik yapacağı organizasyonlar yapmamız gerekiyor. 'Körler sağırlar birbirini ağırlar' şeklinde değil, engellilerle engelsiz dediğimiz insanların ortak hareket edebileceği ortak mekanların olması gerekiyor" ifadesinde bulundu.

Her şeyden önce engelli bireyleri engellememe konusunun öğrenilmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Menşure Aydın, "Ben engelli diye bir kavramı kabul etmiyorum çünkü engelli diye bir kavram yoktur engellenilmişlik vardır" dedi.

Amacımız Gölcük İlçesindeki Aktif Bilinçlendirmeyi Geliştirmek

Gölcük Belediyesi Spor Müdürü Salim Tekeş ise Gölcük Vizyon 2023 Projeleri kapsamında her yıl bu tür projelere yer verdiklerini belirtirken dört yıldır engelliler ve risk grubu altındaki insanlarla ilgili projeler gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti. Tekeş, "Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi, Engelliler Derneğimiz ve Kocaeli Üniversitemiz ile birlikte uyum içinde çalışıyoruz bundan sonrada uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.


Haber: Melis Nur Dalar (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors