Haberler

KOÜ’nün Kültür Elçileri, Ülkelerini Tanıttı

Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören 107 ülkeden 1800 uluslararası öğrenci, 6-7 Nisan tarihlerinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte buluştu.

Bu yıl Türkiye çapında “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” teması ile 12’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Buluşması; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KISA) tarafından düzenlendi.

Uluslararası öğrenci buluşmasına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Çağdaş Aydınoğlu, UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, KİSA Başkanı Fatih Karaçoban ve etkinliğe destek veren kurumların temsilcileri katılım gösterdi.

Etkinlik açılışında 70 binin üzerinde öğrencimizle büyük bir üniversite olduğumuzu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, “Üniversitemizde 1800 uluslararası öğrenci eğitim görüyor. Bu sayıyı 5000’ne çıkarmak istiyoruz. Sizler bizim misafirlerimizsiniz. Bayraklarımızın renkleri farklı olsa da gönüllerimiz bir. Sizler, birer gönül elçimiz olarak ülkelerinize döneceksiniz.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise, “Etkinliğin sloganı da olan adil bir dünyayı mümkün kılmak bizim elimizde. Burada kardeşlik ve huzur var. Bunu hayal ederek bir adım atabiliriz. Burada bulunan her bir öğrencimiz bizim kültür elçilerimiz. Buradaki programı uluslararası ilişkiler boyutunda zenginleştirerek, üniversitemiz ile birlikte bir çalışma yapabiliriz” dedi.

Festival havasında geçen Uluslararası Öğrenci Buluşması renkli görüntülere sahne oldu. Alana kurulan stantlarda ziyaretçilere kendi ülkelerinin kültürünü tanıtan öğrenciler, hem yöresel oyunlarını sergilerken hem de ülkelerine ait yemekleri stantlarını ziyaret edenlere sundular.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors