Haberler

11. Ultrason Rehberliğinde Rejyonal Anestezi Kursu Yapıldı

KOÜ Sürekli Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 23-24 Mart tarihlerinde 11. si düzenlenen "Ultrason Rehberliğinde Rejyonal Anestezi Kursu" Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli'nde yapıldı.

Ulusal toplantı niteliği taşıyan kursa, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüsnü Efendi'nin yanı sıra çok sayıda akademisyen ilgi gösterirken yurt dışından alanında uzman kişiler de katılım sağladı.

KOÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Rejyonal Anestezi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Gürkan önderliğinde yürütülen kursta rejyonal anestezi ve ultrasonogra konusundaki yenilikler paylaşıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kursun açılış konuşmasını yapan KOÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Gürkan, "Türkiye'de Rejyonal Anestezi çoğu ülkeden daha iyi durumda. Rejyonal Anestezi Derneği olarak aktif bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastaların farklı vücut kısımlarının uyuşturulması ve bu sayede ağrısız bir şekilde ameliyatın gerçekleştirilmesi bizler için önemli bir konu." dedi.

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, anestezi biriminin yaptığı işlerle büyük gelişmeler kat ettiğini ifade ederek üniversite hastanemizin en iyi birimlerinden birinin anestezi olduğunu vurguladı. Cantürk, bu tür eğitim programlarının bilginin paylaşılması ve geliştirilmesi açısından güzel bir araç olduğunu söyledi.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüsnü Efendi, gelişim ve trendlerin meslek yönlerini olumlu etkilediğini belirtti. Ultrasonogranin anestezide kullanılmasının rejyonal anestezi pratiğinde başarı ve güvenliği arttıran önemli bir etken olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hüsnü Efendi, "Üniversite olarak hedefimizin iyi bir eğitim vererek hem teorik hem de pratik yetkinliğe sahip kişileri anestezi vb gibi meslek branşlarına kazandırmaktır." dedi.

Kursun ilk gününde, Dr. Yavuz Gürkan tarafından "Paravertebral Blok ve ErektörSpinae Plan Bloğu", Dr. Alparslan Kuş tarafından "Pektoral Blok & Serratus Plan Bloğu", Dr. İsmet Topçu tarafından "Servikalpleksus, Interskalen ve Supraklavikular Bloklar", Dr. Gözen Coşkun Öksüz tarafından "Infraklavikular Blok", Dr. Fatma Sarıcaoğlu tarafından "Aksiller Blok ve Üst Ekstremitenindistal Blokları", son olarak Dr. Can Aksu tarafından Fantom uygulamaları atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Kursun ikinci gününde ise Dr. Fatma Sarıcaoğlu tarafından "Femoral Safen ve Obturator Bloklar", Dr. İsmet Topçu tarafından "Siyatik Blok", Dr. Yavuz Gürkan tarafından "Lumbar Pleksus Bloğu", Dr. Alparslan Kuş tarafından "Abdominal Gövde Blokları", Dr. Gözen Coşkun Öksüz tarafından "Quadratus Lumborum Bloğu", Dr. Şebnem Atıcı tarafından "Faset Eklem Bloğu" atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

23 ve 24 Mart tarihlerinde kursa gelerek teorik ve pratik eğitime devam eden katılımcılara sertifika verildi.


Haber: Yağmur KARA(BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors